Inne

05.03.2019

Makieta centrum Krakowa – w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego w Krakowie

Makietę pokazującą Stare Miasto i Kazimierz w skali 1:600 można oglądać w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego w Krakowie. Koszt wykonania modelu w technologii 3D to prawie 400 tys. zł. W ciągu roku, dwóch, miasto rozbuduje makietę o kolejne dzielnice.

Model odwzorowuje 2,8 tys. budynków, w tym 881 zabytków na obszarze o powierzchni 315 ha.

„Makiety 3D to formuła bardzo popularna w miastach o znaczeniu historycznym. Dzięki takiemu modelowi można z perspektywy lotu ptaka pokazać, jak miasto wygląda, po obrysie budynków można wnioskować, jak kształtowało swoją przestrzeń urbanistyczną” – powiedział podczas wtorkowej prezentacji makiety zastępca prezydenta Krakowa ds. zrównoważonego rozwoju Jan Muzyk.

Jak dodał, makieta ma być atrakcją turystyczną dla wszystkich, a jej szczególną wartością jest wartość edukacyjna.

Praca nad przygotowaniem modelu trwała ok. dwa lata, jej koszt to prawie 400 tys. zł. Z-ca prezydenta miasta zapowiedział, że w ciągu roku, dwóch model zostanie rozbudowany o kolejne dzielnice, docelowo makieta 3D ma prezentować całe miasto.

„Dla większej makiety trzeba będzie znaleźć przestrzeń, która pomieści cały model” – zapowiedział z-ca prezydenta Krakowa.(PAP)

Autor: Beata Kołodziej

bko/ je/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL