Europa i świat po 1989 roku

05.06.2019

Na krakowskich Plantach wystawa na 20-lecie Polskiej Misji Medycznej

32 zdjęcia prezentujące pracę wolontariuszy Polskiej Misji Medycznej na przestrzeni ostatnich 20 lat można od środy oglądać na plenerowej wystawie na krakowskich Plantach. Ekspozycja jest częścią obchodów jubileuszu 20-lecia tej organizacji.

Jak powiedziała PAP Ewa Piekarska, prezes PMM, wystawa na ponad 30 planszach podsumowuje dwie dekady międzynarodowej działalności tej organizacji humanitarnej. Potrwa do 26 czerwca na odcinku Plant od ul. Szewskiej do pl. Szczepańskiego.

„To jest 20 lat niesamowitej pomocy, otwartych serc. To tak naprawdę 20 lat spotkań z drugim człowiekiem, bo nasza praca to jest praca z ludźmi i dla ludzi” - podkreśliła prezes PMM.

Przypomniała, że PMM została założona w 1999 roku przez wolontariuszy lekarzy i pielęgniarki. Bezpośrednim impulsem, który doprowadził do powstania stowarzyszenia, była katastrofa humanitarna spowodowana wybuchem wojny w Kosowie i masowymi ucieczkami Albańczyków z terenów objętych konfliktem.

Działania PMM opierają się na pracy wolontariuszy. W skład zespołu wchodzą lekarze, pielęgniarze, ratownicy, rehabilitanci, a także psychologowie i analitycy medyczni. Według Piekarskiej na przestrzeni ostatnich 20 lat udzielili oni pomocy setkom tysięcy osób.

„Jesteśmy jedną z niewielu polskich organizacji pozarządowych, która udziela pomocy medycznej. Jesteśmy tam, gdzie potrzeby są największe. Nasza pomoc jest długofalowa – przynosi trwałe zmiany w społecznościach, które wspieramy” - zaznaczyła prezes PMM.

Stowarzyszenie – wyliczała Piekarska – otacza opieką medyczną i humanitarną kobiety w ciąży i małe dzieci m.in. w Tanzanii, Sudanie Południowym, Malawi i Zambii. Z lekarzami z Polski prowadzi szkolenia w szpitalach w Afryce i Azji. Na Bliskim Wschodzie PMM pomaga uchodźcom w obozach, a także niesie pomoc medyczną ofiarom wojny w Syrii.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL