Inne

30.09.2019

Na wielkopolskie tory wyjadą „Koleje wolności”

"Koleje wolności" Fot. Bartosz Janiczek "Koleje wolności" Fot. Bartosz Janiczek

We wtorek na wielkopolskie tory wyjadą „Koleje wolności”. Pasażerowie specjalnego edukacyjnego pociągu retro prowadzonego przez parowóz będą mogli poznać losy Wielkopolan w pierwszych tygodniach II wojny światowej.

Unikatowe w skali kraju przedsięwzięcie o charakterze popularyzatorskim i edukacyjnym przygotowano w związku z 80. rocznicą wybuchu wojny. Zabytkowy skład będzie kursował przez cztery pierwsze dni października po szlakach kolejowych Wielkopolski - codziennie inną trasą. Pasażerami będą uczniowie i młodzież szkolna, uczestniczący w "żywej" lekcji historii.

Marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak przypomniał w poniedziałek na konferencji prasowej, że "Koleje wolności" ruszyły po raz pierwszy w ub. roku z okazji 100-lecia powstania wielkopolskiego. Tamto przedsięwzięcie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem, stąd – jak wskazał Woźniak - decyzja o jego ponowieniu w tym roku.

„Ubiegłoroczną akcję oceniam jako duży sukces. To dla mnie też bardzo ciekawe zjawisko, że młodzi ludzie są skłonni bardziej chłonąć historię i opowieści jadąc pociągiem, zwłaszcza takim retro, który niesie ze sobą też pewien klimat, bo rzeczywiście nawet te wagony same w sobie są urokliwe, a ciągnięte przez lokomotywę tym bardziej” – mówił.

„Dzięki takiemu rozwiązaniu jest szansa żeby z tym przekazem historycznym dotrzeć głębiej, wywołać więcej emocji i myślę, że o to chodzi. Dzisiaj edukowanie we wszystkich dziedzinach, a w historii szczególnie, musi mieć pewien element innowacyjności, niezwykłości, żeby zainteresowało to tych, którzy niekoniecznie muszą być pasjonatami historii” – podkreślił Woźniak.

"Koleje wolności" wyruszą na wielkopolskie tory we wtorek. Odwiedzą m.in. Wolsztyn, Leszno, Kalisz, Jarocin, Gniezno, Poznań, Piłę, Złotów i Oborniki. Pomiędzy poszczególnymi przystankami, podczas biegu pociągu przeprowadzane będą specjalne lekcje. Poprowadzą je osoby przebrane w mundury oraz stroje z 1939 r. Ich opowieści przybliżą uczestnikom wiedzę o udziale Wielkopolan w tragicznym wrześniu sprzed 80 lat.

Jak podkreślił dyrektor Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie dr Michał Bogacki, „pociąg jedzie, w pociągu są prowadzone lekcje – niby nic takiego, ale trzeba sobie uświadomić, że dotychczas żadne województwo w naszym kraju nigdy takiej atrakcji nie organizowało”.

„W tym roku skupimy się na Kampanii Wrześniowej, przede wszystkim na udziale Wielkopolan w Kampanii Wrześniowej, oraz we wszystkich wydarzeniach roku 1939. Podobnie jak w ubiegłym roku skupiać się będziemy też na tych mniej znanych postaciach. W podręcznikach zawsze się mówi o dowódcach, o politykach – a zapomina się o tych, którzy budują te narrację, budują tę historię, czyli o zwykłych ludziach” – powiedział Bogacki.

Projekt przygotowany został głównie z myślą o uczniach szkół, ale w podróż mogą ruszyć także inne grupy zorganizowane.

Projekt "Koleje wolności 1939-2019. Wielkopolanie w kampanii wrześniowej 1939 r." jest realizowany dzięki współpracy Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Kolei Wielkopolskich oraz Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu. (PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL