II wojna światowa

07.12.2017

Nowe eksponaty w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu

Podstawę działka przeciwlotniczego z czasów II wojny światowej przekazała do Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu grupa eksploracyjno–poszukiwawcza „Parsęta”. Znalazła ją na dawnym niemieckim lotnisku Pinnow (Pniewo - Zachodniopomorskie).

„To podstawa niemieckiego 20-milimetrowego działka przeciwlotniczego MG 151. Niestety, góra została wysadzona. Z tego, co wiem, kompletnych działek tego typu brak w polskich muzeach. Poszły lata temu na złom i do huty” - powiedział PAP dyrektor kołobrzeskiego muzeum Aleksander Ostasz. Dodał, że w miejscu poszukiwań oprócz podstawy, znalezionych zostało też około 50 elementów działka oraz łuski amunicji, guziki, monety i medale.

Wszystkie zaprezentowane w czwartek eksponaty można już oglądać w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

Prace poszukiwawcze trwały przez cały 2017 rok. Na początku do muzeum trafiła informacja od lokalnych pasjonatów historii o militarnych pozostałościach na terenie nieistniejącego niemieckiego lotniska Pinnow (dziś Pniewo, okolice Rzesznikowa). Po zdobyciu wszystkich pozwoleń muzeum i grupa eksploracyjno–poszukiwawcza „Parsęta” przystąpiły do prac poszukiwawczych prowadzonych pod nadzorem dr. Andrzeja Ossowskiego z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

We wskazanym miejscu natrafiono na zabetonowaną podstawę niemieckiego 20-milimetrowego działka przeciwlotniczego MG 151/20 (Drilling). W pobliżu odnaleziono pozostałości zniszczonego działka jak i wiele innych elementów wyposażenia wojskowego. Do wydobycia, ważącej 1,2 t konstrukcji, trzeba było użyć ciężkiego sprzętu. Wcześniej potrzebna była pomoc saperów, bo przy znalezisku były niewypały.

Jak zapowiedział Ostasz Muzeum, wraz z grupą „Parsęta”, będzie prowadzić prace na terenie byłego lotniska Pinnow przez cały 2018 rok.

Jednocześnie muzeum prosi o wszelkie informacje na temat ew. znalezisk, militariów, części samolotów czy czołgów: email alekost@wp.pl, tel. 601402400. (PAP)

autor: Inga Domurat

edytor: Paweł Tomczyk

ing/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL