Podstawę działka przeciwlotniczego z czasów II wojny światowej przekazała do Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu grupa eksploracyjno–poszukiwawcza „Parsęta”. Znalazła ją na dawnym niemieckim lotnisku Pinnow (Pniewo - Zachodniopomorskie).
„To podstawa niemieckiego 20-milimetrowego działka przeciwlotniczego MG 151. Niestety, góra została wysadzona. Z tego, co wiem, kompletnych działek tego typu brak w polskich muzeach. Poszły lata temu na złom i do huty” - powiedział PAP dyrektor kołobrzeskiego muzeum Aleksander Ostasz. Dodał, że w miejscu poszukiwań oprócz podstawy, znalezionych zostało też około 50 elementów działka oraz łuski amunicji, guziki, monety i medale.
Wszystkie zaprezentowane w czwartek eksponaty można już oglądać w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.
Prace poszukiwawcze trwały przez cały 2017 rok. Na początku do muzeum trafiła informacja od lokalnych pasjonatów historii o militarnych pozostałościach na terenie nieistniejącego niemieckiego lotniska Pinnow (dziś Pniewo, okolice Rzesznikowa). Po zdobyciu wszystkich pozwoleń muzeum i grupa eksploracyjno–poszukiwawcza „Parsęta” przystąpiły do prac poszukiwawczych prowadzonych pod nadzorem dr. Andrzeja Ossowskiego z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
We wskazanym miejscu natrafiono na zabetonowaną podstawę niemieckiego 20-milimetrowego działka przeciwlotniczego MG 151/20 (Drilling). W pobliżu odnaleziono pozostałości zniszczonego działka jak i wiele innych elementów wyposażenia wojskowego. Do wydobycia, ważącej 1,2 t konstrukcji, trzeba było użyć ciężkiego sprzętu. Wcześniej potrzebna była pomoc saperów, bo przy znalezisku były niewypały.
Jak zapowiedział Ostasz Muzeum, wraz z grupą „Parsęta”, będzie prowadzić prace na terenie byłego lotniska Pinnow przez cały 2018 rok.
Jednocześnie muzeum prosi o wszelkie informacje na temat ew. znalezisk, militariów, części samolotów czy czołgów: email alekost@wp.pl, tel. 601402400. (PAP)
autor: Inga Domurat
edytor: Paweł Tomczyk
ing/ pat/