Polska po 1989 roku

09.06.2018

Od soboty w Poznaniu 43. Jarmark Świętojański

Unikatowe wyroby rękodzielnicze, tradycyjne potrawy z różnych zakątków Europy, a także koncerty, spektakle teatralne i wspólne czytanie bajek dla dzieci – to niektóre z atrakcji rozpoczętego w sobotę w Poznaniu 43. Jarmarku Świętojańskiego.

Władze Poznania podkreślają, że Jarmark Świętojański to najstarsza poznańska impreza tego typu. W tym roku, w ramach 43. edycji wydarzenia, swoje unikalne produkty i wyroby zaprezentuje ponad 100 wystawców.

"Jarmark wpisał się już w tradycję poznaniaków. Sądzimy, że tegoroczna oferta zainteresuje nie tylko mieszkańców miasta, ale też turystów" – podkreśliła prezes spółki Targowiska Iwona Rafińska.

Jak dodała, na poznańskim Starym Rynku można będzie spotkać artystów, rękodzielników i rzemieślników - z różnych regionów Polski i zagranicy. Poznaniacy będą mogli nabyć m.in. oryginalne wyroby z bursztynu, biżuterię drewna i poroża, a także ręcznie dziergane obrusy, serwety, firany i inne koronki z Koniakowa. Wśród wystawca znajdą się także producenci odzieży i galanterii z Indii i Nepalu, a także siostry zakonne z monasteru na Białorusi które do stolicy Wielkopolski przywiozły m.in ikony pisane i naklejane, witraże, upominki i zabawki dla dzieci oraz ręcznie wyrabianą i malowaną ceramikę.

"Od lat wielkim zainteresowaniem cieszą się oferowane na naszych jarmarkach artykuły spożywcze pochodzące z Litwy, takie jak wiejskie chleby, kindziuki, cepeliny czy kresowy kwas chlebowy. Domki zapełnią się obfitością słodyczy z Włoch, Turcji i Grecji. Smakosze rodzimych produktów znajdą tu tradycyjne podlaskie wędliny, poznańskie Rogale Świętomarcińskie, miody z własnej pasieki i inne wyroby pszczele" – podkreśliła Rafińska.

Dodała, że na stoiskach pojawią się także naturalne kosmetyki z małych rodzinnych manufaktur, przetwory owocowe z ekologicznych upraw oraz oryginalne herbaty i kawy ze Sri Lanki.

W ramach tegorocznej edycji Jarmarku przygotowano także liczne atrakcje dla dzieci i całych rodzin. Jak tłumaczyła Anna Dorna z Fundacji Flow Art, w tym roku kontynuowana będzie m.in. akcja "Bajkowy Rynek", w ramach której w każdy weekend znani i lubiani poznaniacy będą czytać dzieciom książki.

W piątki na Starym Rynku odbywać się będą z kolei spektakle i warsztaty teatralne. Zaś każdy z weekendów poświęcony będzie innej tematyce. Pierwszy – 9 i 10 czerwca – poświęcony będzie tradycji świętojańskiej. Na poznaniaków i turystów czekać będą m.in. warsztaty plecenia wianków i występ Zespołu Pieśni i Tańca ŁANY Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Kolejny weekend będzie natomiast okazją do pomocy poznańskiemu Hospicjum Palium oraz Fundacji Bread of Life.

23 czerwca, w związku z obchodzoną w tym roku 100. rocznicą Powstania Wielkopolskiego, mieszkańcy i turyści będą mogli natomiast posłuchać gawędy na temat znaczenia Powstania Wielkopolskiego w procesie odzyskania niepodległości, zobaczyć prezentacje przygotowane przez grupy rekonstruktorskie, przejść z przewodnikiem trasami walk powstańców lub wziąć udział w warsztatach tworzenia powstańczych rozetek.

43. Jarmark Świętojański potrwa w Poznaniu do niedzieli 24 czerwca. (PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ hgt/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL