W środę zostanie otwarty dla zwiedzających poniemiecki schron przeciwlotniczy odkryty podczas prac rewitalizacyjnych na placu Nieznanego Żołnierza w Gorzowie Wlkp.
Początkowo schron będzie dostępny dla zwiedzających do 22 maja br., a później jedynie co pewien czas - z okazji rocznic, uroczystości i wydarzeń miejskich. Harmonogram zwiedzania ustali Miejskie Centrum Kultury.
Turyści i mieszkańcy będą wprowadzani do podziemnego obiektu wyłącznie pod opieką przewodnika, w grupach liczących maksymalnie 15 osób.
Uroczystość otwarcia schronu zaplanowano w środę na godz. 17. Natomiast o godz. 19 w Klubie Kultury MCK „Jedynka” odbędzie się prelekcja wraz z prezentacją multimedialną na temat tego obiektu.
Schron, a właściwie szczelinę przeciwlotniczą, już można zwiedzać wirtualnie, dzięki materiałowi filmowemu zamieszczonemu na stronie miasta. Ponadto Muzeum Lubuskie oraz Wydział Kultury Urzędu Miasta opracowały materiały informacyjne na temat obiektu i jego historii, które otrzyma każdy odwiedzający. W samym obiekcie znajdują się tablice informacyjne w języku polskim i niemieckim.
Plac Nieznanego Żołnierza, lepiej znany wszystkim gorzowianom jako "Kwadrat", wpisany jest w obszar Nowego Miasta, czyli tej części Gorzowa, w której dominuje zabytkowa zabudowa z XIX i XX wieku. Cały układ urbanistyczny znajduje się w rejestrze zabytków. Pod koniec lutego zeszłego roku zakończyła się rewitalizacja tego placu. To właśnie podczas tych prac budowlańcy natrafili na poniemiecki schron przeciwlotniczy - podziemny tunel długości ok. 50 m, szerokości 1,5 m i wysokości 2 m.
Prace nad udostępnieniem schronu trwały wiele miesięcy, między innymi w związku z koniecznością przystosowania obiektu dla potrzeb turystów, a zwłaszcza uzyskania niezbędnych zgód i pozwoleń. W schronie zostało wykonane oświetlenie, wentylacja oraz izolacja. Prowadzą do niego dwa wejścia - zamykane i wyposażone w drabiny zejściowe. Zgodnie z ekspertyzą Państwowej Straży Pożarnej, zobowiązującą Urząd Miasta - jako organizatora zwiedzania - schron może być udostępniany zwiedzającym tylko podczas sprzyjającej aury, czyli w miesiącach wiosenno-letnich. (PAP)
Autor: Marcin Rynkiewicz
mmd/ mabo/