Polska po 1989 roku

01.05.2018

Od wtorku Maltanka rozpoczyna regularne kursy w nowym sezonie

Maltanka. Fot. PAP/R. Sikora Maltanka. Fot. PAP/R. Sikora

Poznańska kolejka parkowa Maltanka rozpoczyna we wtorek regularne kursy w nowym sezonie. Kolejka, uznawana za jeden z symboli Poznania i obowiązkową atrakcję turystyczną miasta, kursować będzie codziennie, aż do 30 września.

Maltanka kursuje od 1972 r. i w każdym sezonie przewozi ponad 100 tys. pasażerów. Tor kolejki o szerokości 600 mm i długości 3850 m łączy Rondo Śródka z poznańskim ogrodem zoologicznym. Trasa biegnie wzdłuż brzegu jeziora Maltańskiego; kolejka rozpoczyna drogę od przystanku "Maltanka", później zatrzymuje się na stacjach "Ptyś" i "Balbinka", a kończy w "Zwierzyńcu". W taborze Maltanki znajdują się m.in. lokomotywy spalinowe oraz ponad 90-letni parowóz Borsig zwany "Borsukiem".

"Maltanka to nasza chluba. Jest jedną z największych atrakcji turystycznych naszego miasta. Dlatego tak o nią dbamy, choć wpływy ze sprzedaży biletów nie pokrywają nawet części kosztów jej utrzymania. Od wielu lat nie podnosimy też ceny biletów za przejazd, żeby z wycieczek kolejką mogła skorzystać każda rodzina" – podkreślił prezes Zarządu MPK Poznań Wojciech Tulibacki.

Maltanka rozpocznie tegoroczny sezon "odmłodzona". Od ub. roku za 4,5 mln zł wyremontowane zostało całe torowisko, a także osiem rozjazdów i przystanki.

"Zrewitalizowaliśmy także wagoniki, poszerzając ich wejścia, tak aby bez trudu mogli wsiadać niepełnosprawni na wózkach i rodzice z wózkami dziecięcymi. Dzięki temu nasza zacna, odmłodzona wąskotorówka ruszy pełną parą" – tłumaczyła rzecznik prasowa MPK Poznań Iwona Gajdzińska.

Jak dodała, przejazd kolejką potrafi dostarczyć wiele radości i emocji nie tylko najmłodszym, ale i starszym miłośnikom kolei, mieszkańcom i turystom.

"Aż trudno uwierzyć, że kolejka wciąż bije rekordy popularności i w ciągu sezonu, już od kilku lat przewozi ponad 100 tys. pasażerów, którzy wybierają się do poznańskiego zwierzyńca na spotkanie z lwem lub słoniem. Wszyscy, którzy choć raz skorzystali z podróży kolejką, zapamiętają łoskot jej kół, kłęby pary i dźwięk gwizdka. Wszak nasza Maltanka to jedna z ostatnich w Polsce takich wąskotorówek" – podkreśliła Gajdzińska.

W tym sezonie Maltanka kursować będzie codziennie, aż do 30 września.(PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ krap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL