Starożytność

02.03.2018

Odkrycie archeologiczne na budowie stacji metra w Rzymie

W czasie budowy stacji metra w centrum Rzymu odkryto dobrze zachowane pozostałości domu centuriona, czyli dowódcy jednostki legionu. O szczegółach pierwszego takie znaleziska antycznego w Wiecznym Mieście archeolodzy poinformowali w piątek.

Odkrycia dokonano na placu budowy blisko ulicy Amba Aradam, 12 metrów poniżej poziomu stacji o tej samej nazwie. Archeolodzy znaleźli tam mury domu z 14 pomieszczeniami o łącznej powierzchni około 300 metrów kwadratowych. Jak się przypuszcza, mieszkał tam dowódca koszar wojsk cesarza Hadriana.

"Wywnioskowaliśmy, że to musiał być dom dowódcy, bo żaden cywil nie mógłby zbudować swojego domu tuż obok koszar" - powiedziała Rossella Rea z nadzoru nad zabytkami archeologicznymi Rzymu.

Zwróciła również uwagę na to, że nigdy wcześniej w stolicy Włoch nie znaleziono pozostałości takiego budynku.

Odkopane zostały dobrze zachowane mury, a także mozaiki i marmurowe posadzki w doskonałym stanie oraz dziedziniec domu - atrium z tradycyjnym basenem na wodę i fontannami.

"Dowódca ten żył bardzo dobrze, biorąc pod uwagę otaczające go luksusy" - stwierdził szef urzędu nadzoru nad zabytkami archeologicznymi Francesco Prosperetti.

Odkopanie murów domu pozwoliło archeologom odkryć całą dzielnicę militarną prawdopodobnie z II wieku, gdzie znaleźli resztki uzbrojenia i magazyny na żywność. Być może, zdaniem naukowców, były to koszary "sił specjalnych" cesarzy.

Nadzór nad zabytkami archeologicznymi Rzymu ogłosił, że wszystkie elementy Domu Dowódcy, jak go nazwano, zostaną obecnie zdemontowane i przeniesione w inne miejsce do specjalnych kontenerów, by można było kontynuować prace przy budowie metra. Potem powrócą na swoje miejsce i zostaną wyeksponowane w specjalnym muzeum na stacji.

"To będzie najpiękniejsza na świecie stacja metra" - zapowiedziały władze Rzymu.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ klm/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL