Epoka nowożytna

19.09.2012 aktualizacja 18.07.2016

Odnaleziono ponad 180 monet z czasów Zygmunta III Wazy

Ponad 180 srebrnych monet z czasów Zygmunta III Wazy odnaleziono podczas prac ziemnych w Denkowie – dzielnicy Ostrowca Św. Numizmaty znaleźli robotnicy układający światłowód. Na miejscu trwają prace archeologiczne.

Jak powiedział PAP Kamil Kaptur z Muzeum Historyczno–Archeologicznego w Ostrowcu – „Monety były zdeponowane w glinianym naczyniu, które wyciągnięte przez koparkę uległo zniszczeniu”. Ze wstępnych oględzin wynika, że monety pochodzą w większości z lat dwudziestych XVII wieku. „Musi je jeszcze obejrzeć numizmatyk, który specjalizuje się w mennictwie Wazów” – wyjaśnił Kaptur. W większości są to monety drobne – szelągi, półtoraki, trojaki, szóstaki. „Są też grubsze monety srebrne – orty koronne i gdańskie” – dodał w rozmowie z PAP Kaptur.

Jak informują naukowcy - obecnie na miejscu odkrycia prowadzone są prace weryfikacyjne, by dokładnie sprawdzić, czy w ziemi nie tkwią jeszcze inne monety.

Teraz archeolodzy pracują również nad rekonstrukcją naczynia, w którym znajdowały się pieniądze. „Odnaleziono około 20 fragmentów naczynia – to prawie wszystkie części. Wiemy już że naczynko jest bardzo małe – aż trudno uwierzyć, że zmieściło się w nim prawie 200 monet – powiedział PAP Kamil Kaptur.

Monety odnaleziono w dzielnicy Ostrowca Świętokrzyskiego – Denków, które w przeszłości było samodzielnym miastem. „Te monety pochodzą z czasów kiedy miasteczko Denków dopiero co było lokowane – tj. kilkadziesiąt lat po założeniu miasta” – wyjaśnił historyk. Jak dodał - „To było niewielkie miasteczko ale bardzo dobrze prosperujące, mieszkało tu mnóstwo rzemieślników, znajdowało się na szlaku handlowym także na pewno sobie jakoś radzili. Ten skarb świadczy też o zasobności mieszkańców”. Monety znaleziono blisko rynku dawnego miasta na granicy historycznego układu miejskiego i ziemi kościelnej.

Denków został założony w 1564 roku. Przez kilka stuleci rozwijał się niezależnie od Ostrowca. Stracił na znaczeniu w XIX wieku w czasach rewolucji przemysłowej, gdy m.in. dzięki hucie rozrastał się sąsiedni Ostrowiec.

Denków został włączony w granice administracyjne Ostrowca Świętokrzyskiego w 1954 roku. (PAP)

mjk/ abe/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL