Stalinizm

26.02.2019

Ostrołęka: obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych – od piątku

Spektakl teatralny, koncert i bieg Tropem Wilczym zaplanowano w Ostrołęce z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Głównym punktem obchodów, które rozpoczną się w piątek, będzie symboliczne odebranie budynków Muzeum Żołnierzy Wyklętych do użytku.

W Ostrołęce obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych potrwają trzy dni. Rozpoczną się w piątek symbolicznym przekazaniem kluczy przez przedstawiciela wykonawcy prac budowlanych w Muzeum Żołnierzy Wyklętych (MŻW). Swój udział w uroczystości zapowiedział m.in. wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński.

Tego dnia na terenie Muzeum odbędą również debata poświęcona roli muzeum w budowaniu tożsamości, w której udział wezmą historycy, kombatanci i darczyńcy Muzeum, oraz dwie wystawy - fotografii Arkadiusza Gołębiewskiego "Twarze Polski" i ekspozycja poświęcona historii powiatu ostrołęckiego w walce z dwoma okupantami.

Na weekend Muzeum Żołnierzy Wyklętych przygotowało dwa wydarzenia. Pierwsze to sobotni koncert pt. "Bezimienni - Rzecz o Żołnierzach Wyklętych", podczas którego wystąpi Hubert Bojarski - autor tekstów i muzyki z gatunku piosenki literackiej.

Drugie wydarzenie, to niedzielny spektakl "Wyklęci" w wykonaniu Teatru Nie Teraz. W spektaklu, obok dokumentów związanych z działalnością podziemia oraz dawnych pieśni patriotycznych i religijnych, wykorzystano fragmenty dzieł Adama Mickiewicza czy Stanisława Wyspiańskiego. Reżyserem i autorem scenariusza jest Tomasz Antoni Żak, a premiera spektaklu odbyła się siedem lat temu na terenie więzienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.

W niedzielę w Ostrołęce pół tysiąca biegaczy weźmie też udział w 7. Edycji Biegu Tropem Wilczym. Organizatorzy przygotowali dwie trasy: symboliczną - o długości 1963 metrów (w 1963 r. zamordowano Józefa Franczaka ps. Lalek – przyp. red.) oraz pięciokilometrową.

Ponadto przez cały weekend trwać będzie zbiórka pamiątek dla Muzeum. Placówka stale gromadzi materialne artefakty związane z działalnością podziemia antykomunistycznego po II wojnie światowej, ale również inne świadectwa historii, życia politycznego i społecznego w czasach wojny i w latach powojennych. (PAP)

Monika Zdziera

mzd/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL