10 pochówków z epoki brązu odkryli archeolodzy w Krzyżanowicach Dolnych koło Pińczowa (Świętokrzyskie). Jak przyznają naukowcy zaskakujące jest bogate wyposażenie grobów sprzed ponad 3,5 tys. lat.
„Zbadaliśmy sześć grobów, cztery kolejne są już namierzone, będziemy je eksplorować od poniedziałku” – powiedział w czwartek PAP archeolog Dariusz Greń z Muzeum Regionalnego w Pińczowie. Obecne badania są kontynuacją wykopalisk zakończonych jesienią 2012 roku, w trakcie których naukowcom udało się odkryć 11 pochówków.
„W przypadku dwóch grobów zaskakuje bogate ich wyposażenie. W jednym z nich odnaleźliśmy m.in. 12 grocików do strzał z łuku, oraz sztylet miedziany, który jest absolutną rzadkością” – wyjaśnił Greń. W drugim grobie znaleziono dwa naczynia, osiem grocików oraz dwie szpile zdobione ornamentem w postaci szachownicy. „Łącznie w sześciu zbadanych grobach znajdowało się około 3 tysięcy ozdobnych paciorków wykonanych z muszli” – dodał archeolog.
Według naukowców odkrycia datowane są na 1800-1600 r p.n.e. Dzięki dotychczasowym badaniom wiele można powiedzieć na temat życia ówczesnych ludzi. „Były to społeczności typowe dla późnej epoki brązu. Osady były bardzo małe, ograniczające się do kilku rodzin. Ludzie zajmowali się rolnictwem, hodowlą, sezonowym wypasem bydła” – powiedział Greń. Archeolog ma nadzieję, że w przyszłości, w pobliżu cmentarzyska uda się odnaleźć pozostałości po osadzie, w której mieszkali pochowani w Krzyżanowicach ludzie.
W ubiegłym roku, archeologom udało się odnaleźć w tej okolicy ludzką czaszkę, 10 szkieletów i setki przedmiotów codziennego użytku. Wtedy datowano je na okres od 2400 – 1600 r. p.n.e. Dzięki obecnym odkryciom udało się zawęzić przedział czasowy na 1800-1600 r. p.n.e.
Na ślady cmentarzyska natrafiono podczas budowy domu i budynku gospodarczego w Krzyżanowicach Dolnych koło Pińczowa. (PAP)
mjk/ ls/