Europa i świat po 1989 roku

12.06.2015 aktualizacja 18.07.2016

Polemika wokół sofijskiego pomnika cara Samuela ze świecącymi oczami

Ledowe żaróweczki umieszczone w oczach cara Samuela, którego pomnik odsłonił ostatnio w Sofii prezydent Rosen Plewnelijew, nadają o zmroku spojrzeniu bułgarskiego władcy z XI wieku niesamowity, a - według niektórych - komiczny wygląd i wywołują żywą polemikę.

Sześciometrowy monument zainaugurowany w ubiegły poniedziałek w centrum bułgarskiej stolicy przyciąga tłumy ciekawych, którzy często podejmują spór, co wyraża światło błyszczące w oczach cara, które zapalają się o zmroku: gniew czy melancholię?

Autor pomnika, rzeźbiarz Aleksandr Chaitow tak wyjaśnia intencję, która nim kierowała, gdy postanowił umieścić żaróweczki nadające szczególny wyraz spojrzeniu władcy:

"Chodziło mi o wyrażenie uczuć monarchy, gdy patrzył po przegranej bitwie z przeważającymi siłami imperium bizantyjskiego na swych wojowników zabitych lub wziętych w niewolę i torturowanych".

Bułgarskie Ministerstwo Kultury, które ma podjąć decyzję, czy pozostawić żaróweczki w oczach cara, czy wobec polemiki, jaką wzbudziły - wymontować je, tłumaczy, że twórca pomnika wystawionego przez prywatną fundację Bułgarska Pamięć nie poinformował fundacji o swoim pomyśle "rozświetlenia" wzroku cara Samuela. (PAP)

ik/ ro/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL