Władze Gogolina, gdzie stoi pomnik Karolinki i Karlika podjęły decyzję o zmianie treści tablicy pod pomnikiem. Miejsce inskrypcji odwołującej się do Polski Ludowej zajmie cytat z niemieckiego poety. Jak wyjaśniają samorządowcy, to efekt ustawy dekomunizacyjnej.
Pomnik Karolinki i Karlika postawiono w centralnym miejscu Gogolina w latach 60-tych ubiegłego wieku, aby upamiętnić jedną z najbardziej znanych polskich piosenek ludowych. Problemem stała się tablica wmurowana w postument pomnika głosząca, że: "Pomnik ten ufundował lud śląski w XX-lecie Polski Ludowej jako symbol zwycięstwa kultury, tradycji i pieśni polskiej nad wielowiekową obcą przemocą".
Po wejściu przepisów zakazujących propagowania ustrojów totalitarnych, władze gminy skierowały do IPN pytanie dotyczące treści tablicy. Po uzyskaniu odpowiedzi, z której wynikało, że część napisu dotycząca Polski Ludowej powinna zniknąć z pomnika, radni postanowili o wymianie całej tablicy. Zgodnie z uchwałą rady, teraz pod pomnikiem najbardziej znanej pary Ślązaków będzie widniał cytat z Johanna Wolfganga Goethego: "Gdzie słyszysz śpiew - tam wchodź, tam dobre serca mają. Źli ludzie - wierzaj mi - Ci nigdy nie śpiewają".
Jak wyjaśnił burmistrz Gogolina Joachim Wojtala, wybór cytatu był efektem poszukiwania tekstu ponadczasowego, który nie będzie wywoływał kontrowersji dzisiaj i w przyszłości. (PAP)
autor: Marek Szczepanik
masz/ pat/