Inne

13.02.2020

Ponad 4 miliony znalezisk archeologicznych w tajnym składzie w Rzymie

Ponad 4 miliony znalezisk archeologicznych przechowywanych jest w pilnie strzeżonym, tajnym magazynie w Rzymie. Z kamerą weszła tam ekipa telewizji RAI i pokazała pracę zespołu 10 archeologów, którzy katalogują eksponaty i starają się odtworzyć ich historię.

Przy jednej z ruchliwych ulic Wiecznego Miasta, niedaleko centrum handlowego, znajduje się sekretne wejście do składu bezcennych przedmiotów: amfor i innych naczyń, ozdób, zabawek, setek elementów fresków z czasów Cesarstwa Rzymskiego.

W tym największym magazynie urzędu nadzoru nad zabytkami archeologicznymi Rzymu są znaleziska, dla których nie ma już miejsca w muzeach, a także te wymagające jeszcze opisania, badań czy konserwacji. Trwają tam np. drobiazgowe prace nad rekonstrukcją rozbitego na wiele drobnych elementów fresku długości 20 metrów.

Wśród eksponatów przechowywanych w tym tajnym miejscu są przedmioty odkryte podczas wykopalisk na terenie ogrodów cesarskich w obecnej dzielnicy Esquilino. To wyjątkowo cenny dla archeologów obszar, na którym dokonali już wielu nadzwyczajnych odkryć. 

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ cyk/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL