PRL

25.02.2019

Powstał projekt oprawy wizualnej obchodów 70-lecia Nowej Huty

Zaprojektowana w estetyce lat 50. i 60. ubiegłego stuleci, z nawiązaniami do charakterystycznych miejsc Nowej Huty: kombinatu oraz Alei Róż – taka będzie oprawa wizualna obchodów przypadającego w tym roku 70-lecia Nowej Huty. Znak graficzny obchodów, logo, plakat, pocztówkę oraz serię gadżetów zaprojektowała Jagoda Pecela.

Jak poinformował w poniedziałek Urząd Miasta Krakowa autorką projektu jest Jagoda Pecela - absolwentka kierunku grafika na Uniwersytecie Pedagogicznym. Od kilku lat pracuje i mieszka w Nowej Hucie. Oprócz projektowania współtworzy sklep z wzornictwem vintage "Szpeje" w Muzeum PRL-u i na krakowskim Kazimierzu.

"Zależało mi na stworzeniu przy okazji jubileuszu pamiątek i gadżetów związanych z Nową Hutą, które byłyby atrakcyjne dla jej mieszkańców i dla turystów. Pierwszy narodził się pomysł na plakat i logo, reszta propozycji powstała później" – powiedziała PAP Pecela. Jak podkreśliła chciała, by identyfikacja wizualna jubileuszu 70-lecia Nowej Huty nawiązywała do estetyki lat 50. i 60. oraz do plakatów przypominających o powszechnych i radosnych obchodach świąt takich jak Dzień Kobiet czy Dzień Dziecka.

Jagoda Pecela zaproponowała m.in. znak graficzny obchodów, logo, plakat, pocztówkę oraz serię gadżetów nowoczesnych i bardziej sentymentalnych. To m.in. zestaw śniadaniowy złożony z ceramicznego talerza i kubka z logo obchodów, kubki emaliowane, koszulki z nadrukiem, opaski na rękę, smycze, bawełniane torby i przypinki. Rzeczniczka prezydenta Krakowa Monika Chylaszek powiedziała PAP, że część z tych projektów zostanie zrealizowana.

24 lutego 1949 r. władze komunistyczne podjęły decyzję o lokalizacji kombinatu metalurgicznego na terenie wsi Mogiła pod Krakowem, a 23 czerwca 1949 r. na pola Mogiły wjechały pierwsze koparki i wkroczyła młodzieżowa 60. brygada Służby Polsce. Były to początki socjalistycznego miasta. Szczegółowy plan obchodów 70-lecia jest przygotowywany. Część imprez, które od lat odbywają się na Starym Mieście, przeniesionych zostanie w tym roku do Nowej Huty.(PAP)

autor: Małgorzata Wosion-Czoba. (PAP)

wos/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL