18 ekip zmierzy się w Poznaniu w ogólnopolskiej rywalizacji o najlepsze danie z gęsi w ramach drugiej edycji konkursu Gęsina na imieninach. Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja gęsiny – zwłaszcza w okolicach przypadającego 11 listopada dnia św. Marcina.
Dzień imienin świętego Marcina tradycyjnie wiąże się z jedzeniem gęsiny w wielu krajach Europy. Polska jest uznanym producentem tego mięsa, zaś Wielkopolska - hodowlanym zagłębiem.
Konkurs zostanie rozstrzygnięty we wtorek w Poznaniu. Do udziału zaproszono restauracje, bary oraz gospodarstwa agroturystyczne z całego kraju. Każda z ekip będzie musiała przygotować w ciągu 70 minut przystawkę i danie główne.
"Polskie tradycje i zwyczaje jakoś nam umykają i bledną. Staramy się promować i propagować regionalne dziedzictwo i tradycyjne, w tym wypadku wielkopolskie smaki. Jedną z takich nie tylko smacznych, ale i zdrowych tradycji była właśnie gęsina" – powiedział prezes Krajowej Rady Gastronomii i Cateringu Juliusz Podolski, który jest pomysłodawcą i głównym organizatorem konkursu.
Jak dodał, jeszcze w połowie XIX wieku, nikt nie wyobrażał sobie kolacji na św. Marcina bez pieczonej gęsi. "Poprzez konkurs chcemy nie tylko przypomnieć tę tradycję, ale także zachęcić Wielkopolan do spożywania gęsiny" – podkreślił.
W organizację przedsięwzięcia włączyły się m.in. Wielkopolska Izba Rzemieślnicza w Poznaniu i Ogólnopolski Cech Rzeźników Wędliniarzy Kucharzy a także Krajowa Rada Gastronomii i Cateringu.
Promotorzy spożywania gęsiny podkreślają, że gęsie mięso ma wyjątkowe wartości odżywcze i smakowe. Jest chude, zawiera składniki obniżające poziom cholesterolu i świetnie nadaje się do stosowania w dietach osób chorych na serce i układ krążenia. Tradycja hodowli i spożywania gęsiny w Polsce sięga XVI w. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ jbp/