„Dzięki waszym sukcesom, dzisiaj sportowcy walczą już tylko o medale, a nie o wolność” - powiedział prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z przedstawicielami Narodowych Towarzystw Olimpijczyków Państw Trójmorza.
W Pałacu Prezydenckim pojawili się wybitni olimpijczycy m.in. z Węgier i Rumunii, przewodniczący Światowego Stowarzyszenia Olimpijczyków (WOA) Joel Bouzou, a także przewodniczący PKOl Andrzej Kraśnicki.
"Spotykamy się w specyficznym momencie. W tym roku przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, ale także 90. zdobycia przez Halinę Konopacką pierwszego złotego olimpijskiego medalu dla Polski" - zwrócił uwagę prezydent.
Andrzej Duda przypomniał o tym, że kiedyś rywalizacja zawodników miała wymiar nie tylko czysto sportowy. Wymienił słynny mecz piłki wodnej pomiędzy Węgrami a ZSRR z 1956 roku, a także gest tyczkarza Władysława Kozakiewicza w trakcie igrzysk w Moskwie (1980).
"Dzięki waszym sukcesom, dzisiaj sportowcy walczą już tylko o złoty medal, o wolność walczyć nie muszą" - podkreślił.
Inicjatywa Trójmorza jest platformą współpracy prezydentów dwunastu państw położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym. Jej celem jest wzmacnianie spójności Unii Europejskiej poprzez zacieśnienie współpracy infrastrukturalnej, energetycznej i gospodarczej państw Europy Środkowej. Członkami Inicjatywy Trójmorza są: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Węgry.
"Dziękuję, że obok tej współpracy politycznej w dziedzinie rozwoju infrastruktury z ministrami, premierami i prezydentami Państw Trójmorza, także państwo przyjmujecie tę współpracę między sobą po to, żeby rozszerzać wielką ideę olimpijską i budować przyjaźń" - zwrócił się do gości Duda.
Za przyjęcie w Pałacu Prezydenckim prezydentowi podziękował Bouzou, szef Światowego Stowarzyszenia Olimpijczyków.
"Jako szef WOA reprezentuję 148 krajów i 120 tysięcy olimpijczyków. Miło mi jest obserwować, że w Polsce olimpijczycy są bardzo mocno poważani i to poważanie znajduje uznanie również w szeregach Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, z którym bardzo ściśle współpracujemy" - powiedział Francuz.
WOA stworzyła specjalny tytuł - OLY - którym legitymować się mogą olimpijczycy. W piątek takie wyróżnienie jako pierwszy z Polaków otrzymał prezes Towarzystwa Olimpijczyków Polskich Mieczysław Nowicki.
"Można to wpisywać w CV czy dodać na wizytówkach. To jest trochę jak doktorat w sporcie" - tłumaczył Bouzou.
Towarzystwo Olimpijczyków Polskich zostało założone w 1991 roku. Założycielem i prezesem był Ryszard Parulski, a drugą najważniejszą osobą w tej organizacji była zmarła niedawno Irena Szewińska, która zostanie w tym roku pośmiertnie uhonorowana Orderem Orła Białego.(PAP)
mm/ wkp/ co/