Rekonstrukcja bitwy pod Cedynią, piknik paralotniowy, polsko-niemieckie spotkania z historią i festiwal rzeźb z piasku – to niektóre z atrakcji zaplanowane na Dni Cedyni. Transgraniczna impreza potrwa do niedzieli.
"Program jest różnorodny. Można poczuć klimat dawnych wieków w +średniowiecznej wiosce+, ale będą też paralotnie czy rzeźby z piasku. To wydarzenie dla wszystkich, którzy chcą się trochę pobawić, dla rodzin, które chcą ciekawie spędzić czas” – powiedział PAP dyrektor Cedyńskiego Ośrodka Kultury i Sportu Andrzej Łazowski.
Dodał, że oprócz wizyty na najbardziej znanej w Cedyni Górze Czcibora, w miejscu upamiętniającym bitwę z 972 r., jest to okazja, by zwiedzić samo miasto.
Dni Cedyni organizowane są we współpracy z niemieckimi partnerami. Przygotowano m.in. polsko-niemieckie spotkania z historią. W sobotę i w niedzielę w zrekonstruowanej osadzie z wczesnego średniowiecza mieszkańcy i turyści będą mogli spróbować lepienia garnków, filcowania czy przędzenia. Podczas imprezy odbędzie się też piknik paralotniowy, a na nim warsztaty z latania na paralotniach, a także loty dla chętnych. Zaplanowane są też koncerty i festiwal rzeźb z piasku.
W odrestaurowanym klasztorze cysterskim z drugiej poł. XIII w. odbędzie się naukowa konferencja "Cedynia między Wielkopolską a Bałtykiem".
Tegoroczne święto miasta zakończy się w niedzielę inscenizacją bitwy z 972 r. u stóp Góry Czcibora, pomiędzy Cedynią a Osinowem Dolnym.
Walka rozegrała się 24 czerwca 972 roku między wojskami księcia Polan, Mieszka I i jego brata Czcibora a wojskami margrabiego Marchii Łużyckiej, Hodona, wspomaganego przez możnowładcę Zygfryda von Walbecka. Starcie zakończyło się pełnym zwycięstwem Mieszka I, przyniosło ogromne straty wojskom Hodona i ujawniło siłę młodego państwa polskiego, a także jego aspiracje do samostanowienia.
Obchody Dni Cedyni zostały objęte honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy.(PAP)
autorka: Elżbieta Bielecka
emb/