Polska po zamachu majowym 1926-1939

24.05.2018

Rekonstrukcja maszyny do oczyszczania powietrza z 1932 roku

Ruszają prace związane z rekonstrukcją maszyny do oczyszczania powietrza z 1932 roku stworzonej przez prezydenta Ignacego Mościckiego. Urządzenie będzie można po raz pierwszy zobaczyć podczas Międzynarodowego Forum Inteligentnego Rozwoju, które ma się odbyć jesienią w Uniejowie.

Poinformował o tym w czwartek PAP rzecznik prasowy Forum Tomasz Dziedzic. Jak wyjaśnił, urządzenie stworzył prezydent Mościcki w swoim podręcznym laboratorium na Zamku Królewskim. Inspiracją była choroba oddechowa marszałka Józefa Piłsudskiego. "Maszyna była jedną z pierwszych na świecie maszyn do oczyszczania powietrza wewnątrz budynku oraz pierwszą na świecie z funkcją oczyszczania powietrza ze smogu" - podkreślił.

Rzecznik dodał, że ruszają prace związane z rekonstrukcją urządzenia, a efekt końcowy będzie można po raz pierwszy oglądać w Polsce w czasie trwania Międzynarodowego Forum Inteligentnego Rozwoju 3.0 - podczas Discovery Days - Odkrywamy Polskie Wynalazki. Impreza ma się odbyć w dniach od 18 do 20 października w Uniejowie.

Jak się dowiedziała nieoficjalne PAP, później maszyna ma jechać m.in. do Brukseli i do kancelarii premiera.

Dziedzic przypomniał, że Międzynarodowe Forum Inteligentnego Rozwoju 3.0 w Uniejowie zostanie zorganizowane po raz trzeci. To wydarzenie gospodarcze poświęcone funduszom unijnym, wynalazkom, polskiej pozycji w strukturach europejskich, a przede wszystkim krajowym i regionalnym inteligentnym specjalizacjom.

"W Forum ma wziąć udział 1000 branżowych liderów - innowatorów i inwestorów, którzy zacieśniają współpracę, a także nawiązują nowe kontakty we współpracy na linii nauka-biznes-samorząd" - poinformował.

W czasie trwania Forum odbędzie się m.in. międzynarodowa debata poświęcona przyszłości Polski w Unii Europejskiej, unijnemu budżetowi i rozwojowi gospodarczemu naszego kraju opartemu o innowacyjne technologie w odniesieniu do innych państw, które wstąpiły do UE w XXI wieku.

W programie jest także Discovery Days - Odkrywamy Polskie Wynalazki, podczas którego polscy innowatorzy zaprezentują przed potencjalnymi inwestorami 100 rozwiązań technologicznych. Dla zwycięzców czekają nagrody przygotowane przez Centrum Inteligentnego Rozwoju - wizerunkowe kampanie medialne o wartości od 50 do 150 tys. zł.

W ramach Discovery Days odbędzie się także sesja ekspercka Urzędu Patentowego "Patent na Innowacyjną Polskę", która znalazła się w ramach oficjalnych obchodów 100-lecia Urzędu pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. "To sesja dedykowana przedsiębiorcom, omawiająca możliwości ochrony w kraju i za granicą w zakresie wynalazków, wzorów użytkowych, znaków towarowych i wzorów przemysłowych" - wyjaśnił Dziedzic.

W piątek w Uniejowie zaplanowano konferencję prasową, podczas której przedstawione zostaną szczegóły trzeciej edycji Międzynarodowego Forum Inteligentnego Rozwoju 3.0 Uniejów 2018. (PAP)

autor: Jacek Walczak

jaw/ agt/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL