I wojna światowa

26.09.2019

Rycerz przestworzy – Frank Linke-Crawford patronem ulicy w Krakowie

Frank Linke-Crawford. Wikimedia Commons Frank Linke-Crawford. Wikimedia Commons

Frank Linke-Crawford as austro-węgierskiego lotnictwa wojskowego, który na swojej maszynie używał symbolu  biało-czerwonej szachownicy został  patronem ulicy w Krakowie. Radni podjęli decyzję w tej sprawie jednomyślnie.

Z wnioskiem o uhonorowanie lotnika wystąpiło Muzeum Lotnictwa Polskiego i mieszkańcy dzielnicy Prądnik Czerwony. Jego imię nosić będzie ulica prowadząca do Parku Reduta.  

"To bardzo barwna postać. Frank Linke-Crawford urodził się w Krakowie, służył w lotnictwie austro-węgierskim, ale określał się jako Polak. Na swoim samolocie używał biało-czerwonej szachownicy. Nie doczekał niepodległości, bo zginął 31 lipca 1918 r. Był takim rycerzem latającym w przestworzach" – powiedział PAP przewodniczący Rady Miasta Krakowa Dominik Jaśkowiec.

Frank Linke-Crawford urodził się 18 sierpnia 1893 r. w Krakowie, zginął 31 lipca 1918 r. podczas walki powietrznej na froncie włoskim. 

Był synem oficera Wojciecha Linkego i  Brytyjki Lucy Crawford. Choć narodowość jego rodziców, zwłaszcza ojca, przez długie lata nie była do końca pewna, to w najnowszych publikacjach wydanych przez Muzeum Lotnictwa Polskiego z okazji 100-lecia polskiego lotnictwa w 2018 r. został wyraźnie określony Polakiem. 

Frank wzorem ojca został zawodowym oficerem. Początkowo służył w kawalerii, odznaczył się w walkach na froncie galicyjskim w 1914 r. pod Zamościem i Tymową, jednak z powodu problemów ze zdrowiem musiał odejść. Ukończył oficerską szkołę lotniczą i został obserwatorem lotniczym, a po skończeniu kursu pilotażu – pilotem. 

W styczniu 1917 r. już jako lotnik trafił na front włoski, gdzie wykonywał loty rozpoznawcze i zwiadowcze. W sierpnia tego samego roku został przeniesiony do eskadry myśliwskiej dowodzonej przez Godwina Brumowskiego z Wadowic i odniósł pierwsze zwycięstwa powietrzne, a w grudniu 1917 r. Linke-Crawford objął dowodzenie nową eskadrą myśliwską Flik 60/J.

Łącznie strącił 24 samoloty przeciwnika, 2 balony i zmusił do lądowania na własnym lotnisku brytyjski myśliwiec, biorąc jego pilota do niewoli. Zginął w walce powietrznej 31 lipca 1918 r., gdy w pilotowanym przez niego myśliwcu z powodu wady produkcyjnej uszkodzone zostało poszycie skrzydeł, a uszkodzony i niesterowny samolot został zestrzelony przez włoskiego lotnika.

Porucznik Frank Linke-Crawford z 27 zwycięstwami powietrznymi był czwartym pod względem skuteczności asem lotnictwa austro-węgierskiego, najskuteczniejszym myśliwcem wszech czasów spośród tych, którzy urodzili się w Krakowie. 

Jako jeden z trzech lotników austro-węgierskiego lotnictwa ozdobił jedną ze swoich maszyn swoim godłem osobistym układającym się w biało-czerwoną szachownicę. Innymi polskimi lotnikami z c. k. lotnictwa, którzy używali barw narodowych w tej formie byli Marian Gaweł z Sanoka i Stefan Stec ze Lwowa. Ten ostatni przyleciał swoją maszyną ozdobioną biało-czerwoną szachownicą do wyzwolonej już w 1918 r. Warszawy i ten symbol ostał przyjęty jako oficjalny znak polskiego lotnictwa. Stąd też właśnie Stefan Stec uchodzi za twórcę znaku rozpoznawczego polskiego lotnictwa, choć Linke-Crawford użył tych barw ułożonych w szachownicę wcześniej. 

Historycy lotnictwa opisują, że Frank Linke-Crawford był koleżeński, niewywyższający się w kontaktach z podwładnymi, pracowity, miał też "prawdziwie ułańską fantazję". Został odznaczony m. in. złotym Medalem za Odwagę, Orderem Żelaznej Korony III Klasy z dekoracją wojenną i mieczami oraz Krzyżem Rycerskim Orderu Leopolda z dekoracją wojenną i mieczami.(PAP)

autor: Małgorzata Wosion-Czoba

wos/ 


   
 
  

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL