Samochód pancerny Dingo, używany w czasie II wojny światowej przez 15. Pułk Ułanów Poznańskich, trafi do Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu. Pojazd zostanie zaprezentowany mieszkańcom miasta podczas rozpoczynających się w piątek 32. Dni Ułana.
Samochód udało się odnaleźć i pozyskać m.in. dzięki pomocy polskiego ambasadora przy ONZ Bogusława Winida, dyrektora Polish-American Museum w Port Washington, pułkownika armii amerykańskiej w stanie spoczynku Geralda Kochana i Melissy John z Wielkiej Brytanii.
W czasie II wojny produkowane w Wielkiej Brytanii samochody pancerne Scout-car Daimler Dingo stanowiły wyposażenie pułków pancernych i rozpoznawczych, w tym 15. Pułk Ułanów Poznańskich. Pozyskany przez Polskę w USA Dingo to pierwszy autentyczny pojazd wykorzystywanym przez jednostki Wojska Polskiego na Zachodzie, który trafił do naszego kraju. W ceremonii przekazania go do Polski wziął udział prezydent Andrzej Duda podczas swojej wizyty w Nowym Jorku, we IX 2016 r.
W czasie II wojny światowej produkowane w Wielkiej Brytanii samochody pancerne Scout-car Daimler Dingo stanowiły wyposażenie pułków pancernych i rozpoznawczych, w tym 15. Pułk Ułanów Poznańskich. Pozyskany przez Polskę w Stanach Zjednoczonych Dingo to pierwszy autentyczny pojazd wykorzystywanym przez jednostki Wojska Polskiego na Zachodzie, który trafił do naszego kraju. W ceremonii przekazania go do Polski wziął udział prezydent Andrzej Duda podczas swojej wizyty w Nowym Jorku, we wrześniu ub. roku.
Kierownik oddziału Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu (które jest oddziałem Muzeum Wojska Polskiego) ppłk Tomasz Ogrodniczuk podkreślił we wtorek na konferencji prasowej, że to niezwykle cenny eksponat, ponieważ ten właśnie konkretny pojazd używany był przez żołnierzy 15. Pułku Ułanów Poznańskich. Jak mówił, pojazd jest w dobrym stanie i posiada niemal pełne wyposażenie, w tym m.in. radiostację, zegar, dodatkowe magazynki, lufę i maski. „Tak kompletnego pojazdu, tak wyposażonego, nie spotka się chyba w żadnym innym muzeum” – powiedział Ogrodniczuk.
„Polscy żołnierze, ci którzy pozostali na cmentarzach Europy i świata, już nie wrócą do kraju. Natomiast jeśli wraca polski sprzęt, to dla mnie osobiście ma to takie znaczenie, jakby wracała połowa tych ludzi – już do tego wolnego kraju, o którym ci żołnierze marzyli, o który walczyli” – dodał.
Dingo zostanie zaprezentowany mieszkańcom miasta w trakcie rozpoczynających się w piątek w Poznaniu 32. Dni Ułana. Pojazd w symboliczny sposób przekaże muzeum Władysław Dąbrowski, który służył w 15. Pułku w czasie II wojny światowej.
„Pan Dąbrowski to już wiekowy człowiek, ale zmianę w jego głosie słychać było, już kiedy zapraszałem go na obchody Dni Ułana. Słuchawkę telefonu podniósł starszy pan, ale kiedy usłyszał, że ma przyjechać do Poznania na święto Pułku, odmłodniał o 20 lat. Kiedy usłyszał jednak, że ma przyjechać, żeby przekazać Dingo do zbiorów muzeum – to miałem wrażenie, że rozmawiam z 20-latkiem” – powiedział PAP Prezes Towarzystwa byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Poznańskich Adam Bech.
Kierownik Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu ppłk Tomasz Ogrodniczuk: To niezwykle cenny eksponat, ponieważ ten właśnie konkretny pojazd używany był przez żołnierzy 15. Pułku Ułanów Poznańskich. Pojazd jest w dobrym stanie i posiada niemal pełne wyposażenie, w tym m.in. radiostację, zegar, dodatkowe magazynki, lufę i maski. Tak kompletnego pojazdu, tak wyposażonego, nie spotka się chyba w żadnym innym muzeum.
32. Dni Ułana rozpoczną się w piątek w Wędrzynie, gdzie zaplanowano m.in. uroczysty apel z okazji święta 15. batalionu Ułanów Poznańskich oraz piknik wojskowy. Od piątku w Poznaniu trwać będą także 27. Ogólnopolskie Zawody Kawaleryjskie MILITARI. Główne obchodni Dni Ułana odbędą się w weekend pod pomnikiem 15. Pułku Ułanów Poznańskich. W niedzielę będzie miał miejsce m.in. przemarsz kolumny konnej i zmotoryzowanej, a po oficjalnych uroczystościach odbędzie się biwak grup rekonstrukcyjnych na poznańskiej Cytadeli oraz pokazy: woltyżerki czy władania białą bronią konno.
Prezes Towarzystwa byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Poznańskich Adam Bech w rozmowie z PAP podkreślił, że tradycje i idee 15. Pułku nadal są niezwykle aktualne, szczególnie dla współczesnych żołnierzy.
„Kawaleria to jest przede wszystkim duch, środek transportu jest mniej istotny, choć my ją kojarzymy głównie z końmi, bo to piękne barwne, kolorowe. Natomiast tak naprawdę liczy się sposób myślenia, sposób prowadzenia działań, który wymaga ogromnej inicjatywy od każdego żołnierza niezależnie od stopnia i funkcji. Tak właśnie wychowywano kawalerzystów. Taki był duch kawalerii przed I wojną światową, przed II wojną światową i dokładnie tak samo jest dzisiaj. Kawalerzysta to musi być ktoś, kto jest wszechstronnie przygotowany do prowadzenia wszelkich działań, musi umieć radzić sobie w każdej sytuacji” – mówił Bech.
„To, że współcześnie w Wojsku Polskim istnieją jednostki, które są utożsamiane z przedwojennymi pułkami kawalerii, to nie jest przypadek. To jest też sposób oddziaływania na morale współczesnych żołnierzy. Inaczej jest, kiedy się służy w jednostce np. nr 2512, a inaczej w 15. batalionie Ułanów Poznańskich. To działa na wyobraźnię i to też element, który służy temu, by wychowywać współczesnych żołnierzy. To ta idea, która wywodzi się jeszcze z ducha rycerskiego to jest coś, co na współczesnym polu walki pod pewnymi względami też się będzie sprawdzać, pomimo całego postępu technologicznego, czy cyfryzacji” – dodał.
Współorganizatorem tegorocznych 32. Dni Ułana jest Wielkopolskie Muzeum Niepodległości.
Tradycje 15. Pułku Ułanów Poznańskich sięgają 1918 r., kiedy utworzono pierwszy oddział kawalerii Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 r. Oddział przyjął nazwę Konnych Strzelców Straży Poznańskiej. Jako pierwszy w Wielkopolsce pułk odrodzonej jazdy polskiej przyjął ułańskie, narodowe biało-czerwone proporczyki. Pierwszym, tymczasowym dowódcą był por. Józef Lossow.
29 stycznia 1919 r. oddział otrzymał nazwę 1. Pułku Ułanów Wielkopolskich. Po włączeniu Wojsk Wielkopolskich w struktury Wojska Polskiego pułk ten w styczniu 1920 r. otrzymał kolejny nowy numer i stał się 15. Pułkiem Ułanów Wielkopolskich. W sierpniu 1920 r., na wniosek władz miejskich Poznania, pułk otrzymał nową nazwę i stał się 15. Pułkiem Ułanów Poznańskich.
Święto pułkowe 15. Pułku Ułanów Poznańskich obchodzone jest w rocznicę pierwszej dekoracji ich sztandaru Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari przez marszałka Józefa Piłsudskiego, które miało miejsce 22 kwietnia 1921 roku. 15. Pułku Ułanów Poznańskich został wówczas uhonorowany i odznaczony za udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Prawo noszenia przedwojennych barw pułku posiada obecnie 15. batalion Ułanów Poznańskich z Wędrzyna.
Anna Jowsa (PAP)
ajw/ itm/