Stylowe auta i klasyczna muzyka to nowa formuła odbywającego się w Płocku spotkania właścicieli zabytkowych pojazdów „Mercedesem po Wiśle”. W tegorocznej edycji imprezy, która potrwa od 18 do 19 czerwca, weźmie udział 85 załóg z Polski i USA.
Gościem specjalnym „Mercedesem po Wiśle - Classic Days”, bo taką nazwę przyjmuje obecnie dotychczasowy zlot, będzie aktor Marcin Dorociński, który przyjedzie do Płocka swym mercedesem 560 SEC z 1988 r.
W Europejskim Centrum Artystycznym im. Fryderyka Chopina w Sannikach odbędzie się specjalny koncert fortepianowy w wykonaniu prof. dr hab. Edwarda Wolanina oraz recital 15-letniego pianisty z Płocka Gabriela Czerniejewskiego, laureata m.in. Konkursu Pianistycznego im. Haliny Czerny-Stefańskiej i Ludwika Stefańskiego.
„Zmieniamy formułę dotychczasowego ogólnopolskiego zlotu miłośników automobilizmu. Chcemy pokazywać nie tylko zabytkowe, stylowe auta, ale także promować ważne wydarzenia kulturalne oraz artystów, zwłaszcza młodych, utalentowanych. Stąd w tym roku po raz pierwszy prezentacja klasycznych aut i klasycznej muzyki” – powiedział PAP Maciej Kulas, pomysłodawca i komandor „Mercedesem po Wiśle”.
Podczas tegorocznej, trzynastej z kolei odsłony imprezy w Płocku pojawi się 85 zabytkowych pojazdów wyprodukowanych w latach 1937-1990. Wśród unikatowych aut będą m.in.: mercedes 170V cabriolet A z 1937 r. oraz mercedes-benz 190SL z 1956 r., auto osiągające obecnie bardzo wysokie ceny na rynku kolekcjonerskim.
„Pokażemy także premierowo limuzynę mercedes-benz 300D Adenauer z roku 1959. Model nazywany tak z racji użytkowania tego samochodu przez kanclerza powojennych Niemiec oraz rzadki kabriolet wyprodukowany jedynie w 1390 egzemplarzach, mercedes-benz 280SE z roku 1969” – zapowiedział Kulas.
W ramach „Mercedesem po Wiśle - Classic Days” w sobotę odbędzie się parada zabytkowych pojazdów ulicami Płocka i ich pokaz na tamtejszym Starym Rynku, a w niedzielę przejazd kawalkady aut mostem przez Wisłę – stąd nazwa imprezy – i wizyta w Europejskim Centrum Artystycznym im. Fryderyka Chopina w Sannikach, które swą siedzibę na w zabytkowym XVIII-wiecznym pałacu, gdzie latem 1828 r. gościł kompozytor, pracując tam m.in. nad Rondem C-dur oraz Trio g-moll.
Pierwszy zlot „Mercedesem po Wiśle” odbył się w 2004 r. Jego organizator, Maciej Kulas, sam kolekcjonuje samochody, ale także ich modele - posiada około 9 tys. miniaturowych aut. To jeden z największych takich zbiorów w Polsce. W 2013 r. Kulas został laureatem plebiscytu na tytuł Płocczanina Roku. (PAP)
mb/ mow/