Podróż przez wnętrze góry Miedzianka sztolniami dawnej kopalni ma być nową atrakcją turystyczną gminy Chęciny (woj. świętokrzyskie). Atrakcja ma być przygotowana m.in. przez chęciński samorząd i krakowską Akademię Górniczo Hutniczą.
Jak powiedział PAP burmistrz Chęcin Robert Jaworski, na początku lutego zostanie podpisana umowa z członkami konsorcjum, którzy chcą dołączyć do przedsięwzięcia. Wiadomo, że oprócz lokalnego samorządu, w jego skład ma wejść m.in. krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Świętokrzyska, Wspólnota Miedzianka oraz Polska Akademia Nauk.
"Chęciny i okolice od wieków związane są z górnictwem i geologią. Chcemy, aby podziemny szlak był elementem kultywowania dziedzictwa kulturowego i dopełnieniem oferty turystycznej naszej gminy" – powiedział w rozmowie z PAP Jaworski.
Wstępne plany zakładają "ożywienie" sztolni dawnej kopalni, w której co najmniej od XV w. do pierwszej połowy ubiegłego stulecia wydobywano rudy miedzi. Mają zostać wytyczone zarówno podziemne trasy jak i ścieżki na samej górze. "Liczymy, że będzie to zupełnie nowy i bardzo atrakcyjny produkt turystyczny, który przyciągnie tu miłośników geologii" - dodał Jaworski.
Wstępne plany zakładają "ożywienie" sztolni dawnej kopalni, w której co najmniej od XV w. do pierwszej połowy ubiegłego stulecia wydobywano rudy miedzi. Mają zostać wytyczone zarówno podziemne trasy jak i ścieżki na samej górze.
Kilka kilometrów od Miedzianki w ub.r. ruszyła budowa Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej Uniwersytetu Warszawskiego, w którym studenci różnych uczelni będą odbywali terenowe praktyki. Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo. Wzniesienia otaczające Chęciny wchodzą w skład jednych z najstarszych w Europie Gór Świętokrzyskich.
Pełne koszty "otwarcia" Miedzianki dla turystów będą znane po wykonaniu szczegółowych ekspertyz przez naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Wstępnie mówi się nawet o 10 mln zł. "Liczymy na dofinansowanie inwestycji ze środków nowego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego" – zaznaczył Jaworski. Jeszcze w 2015 roku ma powstać pełna dokumentacja techniczna przedsięwzięcia. Burmistrz liczy, że prace budowlane mogłyby ruszyć już w przyszłym roku.
Góra Miedzianka stanowi 25-hektarowy rezerwat przyrody nieożywionej o częściowej ochronie. Został utworzony dla zachowania względów naukowych i dydaktycznych wzniesienia. To najwyższy szczyt Pasma Chęcińskiego. Wieńczą go trzy skalne szczyty. Najwyższy, zachodni liczy 365 m n.p.m. Roztacza się stamtąd sięgająca kilkudziesięciu kilometrów panorama na Góry Świętokrzyskie.
Najstarsze dokumenty pośrednio potwierdzające wydobywanie w Miedziance rud miedzi pochodzą z XV wieku. Kopalnie eksploatowano z przerwami przez kolejne stulecia. W XVIII wieku sprowadzono górników z Węgier, później wydobycie prowadzili zaborcy. W 1902 r. właścicielami kopalni zostali bracia Stanisław i Bolesław Łaszczyńscy, którzy po 20 latach zrezygnowali z wydobycia rud na rzecz kruszyw. Nierentowna eksploatacja rud ustała ostatecznie w 1953 roku.
Miedzianka pojawiała się m.in. w powieści młodzieżowej "Księga Urwisów" Edmunda Nizurskiego oraz filmie przygodowym "Tajemnica dzikiego szybu" z 1954 roku w reżyserii Wadima Berestowskiego, z Damianem i Maciejem Damięckimi w głównych rolach. (PAP)
mjk/ pś/