Polska po 1989 roku

25.08.2018 aktualizacja 26.08.2018

Tłumy miłośników lotnictwa na Air Show w Radomiu

Samoloty śmigłowe PZL-130 Orlik z Zespołu Akrobacyjnego Orlik podczas Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show w Radomiu. Fot. PAP/L. Szymański Samoloty śmigłowe PZL-130 Orlik z Zespołu Akrobacyjnego Orlik podczas Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show w Radomiu. Fot. PAP/L. Szymański

Ponad 80 tys. widzów podziwiało podniebne ewolucje polskich i zagranicznych pilotów w pierwszym dniu Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show w Radomiu. Fanów lotnictwa nie zniechęciły nawet przelotne opady deszczu, które w sobotę przechodziły nad Radomiem.

Air Show to największa impreza lotnicza w kraju i jedna z większych w Europie. Jak poinformował radca-koordynator ds. Air Show gen. Krzysztof Żabicki, w pierwszym dniu dwudniowej imprezy pokazy obejrzało ponad 80 tys. osób. "Aura spłatała nam figla, były opady deszczu, ale los i tak był dla nas łaskawy, bo Radom ominęły burze i udało nam się zrealizować program w pełnym zakresie" - podsumował sobotnie pokazy Żabicki.

Dodał, że w sobotę zaprezentowały się wszystkie zespoły akrobacyjne i soliści, za wyjątkiem cywilnej grupy akrobacyjnej Żelazny, która - w związku ze złą pogodą nie mogła przylecieć do Radomia.

Podniebne ewolucje rozpoczęły się o godz. 9, a zakończyły o godz. 20. W oficjalnej inauguracji pokazów wziął udział szef MON Mariusz Błaszczak. "Mamy coś takiego we krwi, my, Polacy, że jesteśmy zachwyceni tym, co można nazwać sztuką lotniczą" - powiedział Błaszczak.

Około południa, w związku z opadami deszczu, pokazy przerwano na 1,5 godz. W tym czasie widzowie mogli oglądać wystawę statyczną, na której oprócz samolotów można było zobaczyć także sprzęt wojskowy. Organizatorzy przygotowali też strefy tematyczne, m.in. poświęconą historii Dywizjonu 303 oraz strefę foto, w której można było porozmawiać z pilotami i zrobić pamiątkowe zdjęcia.

Tegoroczne Air Show wpisuje się w obchody 100-lecia polskiego lotnictwa wojskowego. I z tego m.in. powodu - jak podkreślił radca-koordynator ds. Air Show - udział w wydarzeniu biorą udział przedstawiciele aż 22 państw. W Radomiu występują topowe zespoły akrobacyjne m.in. z Hiszpanii, Włoch, Szwajcarii, Finlandii, Chorwacji, Łotwy, Jordanii i z Pakistanu. Lubiany przez publiczność zespół akrobacyjny "Frecce Tricolori" z Włoch specjalnie na pokazy w Polsce przygotował 40-minutowy program.

Polskę reprezentowały m.in. wojskowe zespoły akrobacyjne Biało-Czerwone Iskry i Orlik, Cellfast Flying Team czy Artur Kielak Xtreme Aerobatics. Wśród maszyn można było zobaczyć m.in. odrzutowiec Aero L-159A Alca, myśliwiec wielozadaniowy Jas-39C Gripen, samolot F-16C Block, samoloty transportowe Hercules, Casa C295M i C-130. Występy uatrakcyjniły pokazy solistów F-16 Demo Tiger Team z Krzesin, grecki F-16 Zeus Demo Team i Solo Turk.

Według danych biura prasowego na pokazy w Radomiu przyjechało około tysiąca widzów z zagranicy, m.in. z USA, Australii, Japonii. Jak powiedziała PAP z-ca rzecznika prasowego kpt. Magdalena Busz, na imprezę akredytowało się 250 dziennikarzy i 300 spotterów, czyli hobbistów fotografujących samoloty.

W niedzielę drugi dzień pokazów. Początek o godz. 9. Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show współorganizowane są przez: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, Urząd Miejski w Radomiu, spółkę Port Lotniczy Radom S.A., Wodociągi Miejskie w Radomiu oraz Fundację Inicjatyw Młodzieżowych. (PAP)

Autor: Ilona Pecka

ilp/ mkr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL