8 lipca rozpocznie się szósta edycja Dni Otwartych Winnic na Małopolskim Szlaku Winnym. Przez cały sezon turyści będą mogli je zwiedzać i degustować produkty. W tym roku zaplanowano sześć głównych spotkań i pięć dodatkowych.
Paweł Tokarczyk, prezes Gorczańskiej Organizacji Turystycznej, która jest organizatorem szlaku wina w Małopolsce, powiedział PAP, że inicjatywa co roku cieszy się wielkim zainteresowaniem zwiedzających. W tym roku krótko po rozpoczęciu zapisów większość miejsc została zarezerwowana.
W ramach projektu odbędzie się sześć głównych spotkań w wybranych małopolskich winnicach, oraz pięć dodatkowych. Swoje drzwi otworzą dla zwiedzających: Winnica Słońce i Wiatr, Winnica Manru, Winnica Koniusza, Winnica Srebrna Góra, Winnica Janowice, Winnica Chodorowa, Winnica Uroczysko, Winnica Dąbrówka, Winnica Zagardle, Winnica Wieliczka oraz Winnica Krokoszówka Górska. Spotkania będą się odbywać do połowy września. Prelekcje w każdej z nich wygłosi Wojciech Bosak, projektant wielu winnic, uznany ekspert piszący o winie i wykładowa akademicki.
Jak zaznaczył Tokarczyk, wszystkie gospodarstwa znajdują się na wytyczonym kilka lat temu Małopolskim Szlaku Winnym. Jego zdaniem, główną ideą szlaku jest zachęcenie turystów do odkrywania małopolskich winnyc, spotkań z ich właścicielami, odkrywania dziedzictwa oraz obcowania z przyrodą regionu.
W ramach projektu zostały zinwentaryzowane winnice w Małopolsce, a następnie połączono je szlakiem. Na początek wytypowano 15 winnic położonych w różnych częściach Małopolski, a w piątym roku na szlaku było już 30 gospodarstw. Wszystkie zostały opisane w specjalnym wydawnictwie – autorem opisów jest Wojciech Bosak.
Przedsięwzięcie realizowane jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach konkursu promującego turystykę "Małopolska Gościnna".(PAP)
autor: Rafał Grzyb
rgr/ mrr/