Europa i świat po II wojnie światowej

06.03.2013 aktualizacja 18.07.2016

W Afganistanie odnalazł się żołnierz radziecki zaginiony w 1980 r.

Były żołnierz Armii Radzieckiej, zaginiony w 1980 roku w Afganistanie, został odnaleziony w lutym w prowincji Herat na zachodzie tego kraju. Mężczyzna żył wśród Afgańczyków, którym pomagał jako znachor - poinformowało stowarzyszenie weteranów wojny afgańskiej.

Pochodzący z Uzbekistanu Bachretdin Chakimow został ciężko ranny we wrześniu 1980 roku. Zabrany z pola walki i wyleczony przez Afgańczyków, przyjął półkoczowniczy tryb życia miejscowej ludności i po opanowaniu właściwości leczniczych różnych roślin został znachorem.

"Teraz nazywa się Szejch Abdullach, jednak wcześniej jego nazwisko brzmiało Chakimow i pochodził z Samarkandy" - poinformował Aleksandr Ławrentiew, zastępca szefa stowarzyszenia weteranów wojny afgańskiej podczas konferencji prasowej, która odbyła się w tym tygodniu w Moskwie. Dodał, że były radziecki żołnierz ożenił się w Afganistanie, ale jego żona zmarła; nie mieli dzieci.

Człowiek ten nie ma dokumentów tożsamości i z trudem mówi po rosyjsku, chociaż rozumie ten język. Doskonale pamięta za to członków rodziny i miejsce, w którym mieszkał zanim wcielono go do Armii Radzieckiej. Rodzina została już poinformowana o jego odnalezieniu, ale nie wiadomo, czy były żołnierz będzie chciał wrócić do Uzbekistanu.

Według stowarzyszenia kombatantów za zaginionych w Afganistanie wciąż uważa się 264 dawnych żołnierzy radzieckich, z których połowa to Rosjanie. (PAP)

keb/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL