Religia

06.12.2017

W Bari trwają obchody patrona miasta, świętego Mikołaja

W Bari w Apulii na południu Włoch z udziałem tysięcy osób trwają obchody z okazji przypadającej w środę uroczystości świętego Mikołaja, patrona miasta, biskupa Miry. Bazylika, gdzie jest grób tego świętego katolickiego i prawosławnego, otwarta była całą noc.

Na całonocne czuwanie przed figurą świętego Mikołaja i przed jego grobem w romańskiej bazylice przybywały od wtorkowego wieczoru tłumy mieszkańców Bari, a także pielgrzymów z innych krajów-katolików i prawosławnych.

Czuwanie modlitewne poprzedziło mszę, odprawioną przed świtem w bazylice oraz procesję. W uroczystość świętego Mikołaja msze przy jego grobie odprawiane są co godzinę.

Po pierwszej mszy obchody święta patrona przenoszą się na uliczki historycznego centrum miasta, uważanego za jedno z najpiękniejszych we Włoszech. W małych sklepikach i w kramach serwowane są kulinarne specjały Apulii, takie, jak placek focaccia, sgagliozze, czyli smażone na wielkich patelniach kostki z mąki kukurydzianej, pierogi panzerotti oraz słynne obwarzanki – taralli. Wąskie uliczki starego miasta wokół bazyliki i katedry oraz zamku wypełniają tłumy ludzi.

Dodatkową atrakcją tegorocznych obchodów święta patrona miasta jest inauguracja wielkiego koła panoramicznego.

We wtorek wieczorem przed bazyliką odbyło się święto dzieci pod hasłem „Czekając na świętego Mikołaja”. Najmłodsi napisali do niego listy, a następnie na wielkim płótnie rozłożonym na placu ułożyli ze świeczek wizerunek świętego według ilustracji , przygotowanej specjalnie na tę okazję przez belgijskiego rysownika Emile’a Jadoula.

Na zakończenie dzieci zostały poczęstowane gorącą czekoladą.

W środę po południu mszę w bazylice odprawi przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Jedności Chrześcijan kardynał Kurt Koch.

Z Bari Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ sp/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL