Debaty o prawach kobiet czy udziale kobiet w życiu publicznym, konkurs literacki oraz spotkania kobiet biznesu - złożą się na akcję "100-lecie Kobiet" w Białymstoku. Ma ona przypomnieć o przypadającej w tym roku 100 rocznicy uzyskania przez Polki praw wyborczych.
To akcja oddolna, a wydarzenia będą odbywały się przez cały rok - poinformowały inicjatorki "100-lecia Kobiet" w środę na konferencji prasowej inaugurującej projekt.
Jak powiedziała jedna z organizatorek, prezeska Fundacji SocLab, dr Katarzyna Sztop-Rutkowska, 100-lecie przyznania praw wyborczych kobietom, to bardzo ważna rocznica. Mówiła, że gdyby nie kobiety 100 lat temu, ale też wcześniejsza walka sufrażystek i ruchów kobiecych o te prawa, to "nie byłoby nas dzisiaj w takiej roli, w jakiej jesteśmy".
"Bardzo byśmy chciały, aby ten rok, oprócz wydźwięku patriotycznego, związanego z odzyskaniem niepodległości, był widoczny jako Rok Kobiet, jako rok, w którym mówi się o prawach kobiet, mówi się o ich możliwościach, mówi się o ich roli też w życiu publicznym" - powiedziała Sztop-Rutkowska. Dodała, że bardzo ważne jest mówienie o międzypokoleniowej solidarności kobiet i udział w tym projekcie kobiet w różnym wieku.
W grupie inicjatorek są kobiety związane ze środowiskiem biznesowym, akademickim, samorządowym i organizacji pozarządowych.
Dr Małgorzata Wenclik z Fundacji Centrum Inicjatyw na Rzecz Społeczeństwa mówiła, że przygotowane inicjatywy są bardzo różnorodne. Dodała, że organizatorkom zależało na pokazaniu z jednej strony chcą pokazać sylwetki historyczne kobiet, z drugiej - nowoczesnych kobiet, aby móc rozmawiać o ich roli i problemach.
Pierwszym wydarzeniem w ramach "100-lecia Kobiet" rusza w czwartek, będzie to "Śniadanie z wizytówką". Wenclik mówiła, że będą to cykliczne spotkania kobiet z różnych branż, aby mogły spotkać się w swoim gronie, poznać, opowiedzieć, czym się zajmują. Dodatkowo, każde z nich, będzie poświęcone innemu tematowi; pierwsze - profilaktyce nowotworów.
Zaplanowano też debaty i dyskusje o prawach kobiet wczoraj i dziś, udziale kobiet w życiu publicznym o kobietach w gospodarce, ale też o potencjale i aktywności kobiet 60+. Jak powiedziała Bożena Bednarek ze stowarzyszenia "Szukamy Polski" i redakcji "Podlaski Senior", bardzo ważny jest udział w tym projekcie kobiet 60+ i ich punkt widzenia.
Odbędzie się też konkurs dla młodych kobiet szukających swojej drogi zawodowej, w ramach którego dostaną wsparcie mentorskie.
Wśród innych pomysłów są m.in. spacery herstoryczne, konkurs literacki "Polka Niepodległa", spotkania z pisarkami z regionu, pokaz mody czy warsztaty dotyczące budowania własnej wartości.
Lista wydarzeń nie jest zamknięta. Mają odbywać się także w innych miastach. Organizatorki czekają na pomysły innych osób i grup. Sztop-Rutkowska mówiła, że oferują wsparcie merytoryczne czy rzeczowe, ale to zgłaszający jest odpowiedzialny za organizację danego wydarzenia.
Rok 2018 Sejm RP ustanowił Rokiem Praw Kobiet. W ten sposób posłowie chcą uczcić 100. rocznicę przyznania Polkom praw wyborczych i oddać hołd pierwszym parlamentarzystkom.
"28 listopada 1918 roku Józef Piłsudski, Tymczasowy Naczelnik Państwa, podpisał dekret o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego. W art. 1 tego dekretu określono, że wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel państwa bez różnicy płci. W art. 7 stwierdzono, że wybieralni do Sejmu są wszyscy obywatele i obywatelski państwa posiadający czynne prawo wyborcze+" - przypomniano w uchwale. (PAP)
autor: Sylwia Wieczeryńska
swi/ pko/