W czwartek NBP wprowadzi do obiegu 5-złotówkę - „25 lat wolności”, która zainauguruje nową serię „Odkryj Polskę” - poinformował bank centralny. Monety będą miały standard obiegowy, co oznacza, że będzie można nimi wszędzie dokonywać płatności.
NBP podał, że monety z serii „Odkryj Polskę” mają przybliżać miejsca i zdarzenia ważne dla naszego kraju. "Monety emitowane w tej serii będą miały rozmiar standardowych monet obiegowych o nominale 5 zł" - wskazano w komunikacie.
Bank zaplanował, że 5-złotówka zostanie wyemitowana w nakładzie do 1,5 mln sztuk, a kolejne emisje będą się odbywały dwukrotnie w ciągu roku.
"Moneta powstała w odpowiedzi na apel prezydenta Bronisława Komorowskiego zapraszającego Polaków do wspólnego świętowania 25-lecia wolności. W czasie swojej wizyty w NBP w kwietniu tego roku prezydent podkreślił, że 25-lecie polskiej wolności to także 25 lat procesu umacniania niezależności i pozycji banku centralnego oraz umacnianie zasad wolności gospodarczej i suwerenności państwa" - przypomniał bank centralny w komunikacie.
Na rewersie monety „25 lat wolności” widnieje ręka uniesiona w geście zwycięstwa, znak „V”, który odnosi się do wyborów parlamentarnych z 4 czerwca 1989 r. Wówczas gest ten pokazał w Sejmie pierwszy niekomunistyczny polski premier Tadeusz Mazowiecki.
"4 czerwca 1989 roku Polacy zmęczeni autorytarną władzą zapoczątkowali przemiany polityczne, które w kolejnych miesiącach odmieniły Europę. Wrzucanie na początku czerwca kartek do urn wyborczych w Białymstoku, Kaliszu czy Wrocławiu zaowocowało latem otwarciem granic na Węgrzech, a jesienią zburzeniem muru berlińskiego. Zwycięstwo Komitetów Obywatelskich Solidarności, zwycięstwo Polaków, otworzyło drogę do wolności i zjednoczenia Europy, do zerwania żelaznej kurtyny” – wyjaśnia cytowany w komunikacie prof. Marcin Zaremba z Instytutu Historycznego UW.
NBP podkreślił, że nowe monety będą miały standard obiegowy, co oznacza, że będzie można nimi wszędzie bez problemu dokonywać płatności, także w automatach przyjmujących gotówkę. W efekcie monety te staną się też bardziej dostępne, gdyż będzie można je otrzymać nie tylko w kasach NBP. "Bank centralny będzie nimi zasilał również kasy banków komercyjnych, wprowadzając je w ten sposób do obiegu. Zastosowanie standardowego rozmiaru i zwiększenie dostępności monet okolicznościowych to także forma zachęty do rozpoczęcia przygody z numizmatyką" - czytamy w komunikacie.
Kolejną emisję monet kolekcjonerskich NBP zaplanował na 26 czerwca. Tego dnia do obiegu zostaną wprowadzone srebrne monety o nominałach 20 zł i 50 lir tureckich upamiętniające 600-lecie polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych. (PAP)
rbk/ mhr/