Inne

12.12.2017

W Katowicach chcą pobić rekord w maratonie szachowym

Figury na szachownicy. Fot. PAP/J. Kaczmarczyk Figury na szachownicy. Fot. PAP/J. Kaczmarczyk

Próbę pobicia rekordu Guinessa w najdłuższym maratonie szachowym podejmą w piątek dwaj zawodnicy podczas rozgrywanych w katowickim Spodku mistrzostw Europy w szachach szybkich i błyskawicznych. Zamierzają grać 50 godzin bez przerwy.

Dotychczasowy rekord wynosi 48 godzin i został ustanowiony w maju przez Holendrów. „Podjęcie wyzwania przez dwójkę szachistów będzie okazją do promocji nie tylko tej królewskiej dyscypliny, ale także licznych ważnych wydarzeń szachowych odbywających się w Katowicach” – powiedział prezydent miasta Marcin Krupa cytowany w komunikacie magistratu.

W trzydniowych ME udział zapowiedziało 1330 szachistów z 40 krajów, równolegle trwać będzie rekordowa próba.

W ciągu dnia partie będą rozgrywane błyskawicznie, po trzy minuty na zawodnika, natomiast nocą - między godziną 22.00 a 6.00 rano - będą trwały około 60 minut na zawodnika. Oznacza to, że gracze mogą rozegrać od 800 do 1000 partii, wykonując około 40 tysięcy ruchów każdy. Zwycięstwo to jeden punkt, remis – jedna druga punktu, a za przegranie partii nie otrzyma się żadnych punktów.

„Wyzwanie to zada kłam stereotypowi, że szachy to gra nie wymagająca tężyzny fizycznej, a jej gracze nie muszą mieć kondycji” – ocenił jeden z uczestników próby Jacek Gajewski, na co dzień nauczyciel wychowania fizycznego w jednej z katowickich szkół podstawowych.

Gajewski prowadzi też zajęcia szachowe dla dzieci, jest współautorem trzech książek na temat tej gry. Jego rywalem będzie Wojciech Waruga (Gwarek Ornontowice).

Piotr Girczys (PAP)

gir/ sab/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL