Z historią Lubina i Zagłębia Miedziowego od lat 50. do lat 80. XX w. można zapoznać się na wystawie w nowopowstałym Muzeum Historycznym w Lubinie. Muzeum mieści się na poddaszu lubińskiego ratusza i pokazuje rozwój miasta, które z kilkutysięcznej miejscowości przerodziło się w prężnie działający ośrodek przemysłowy.
Wkrótce zwiedzający Muzeum Historyczne będą mogli obejrzeć wystawę zatytułowaną „Historia miasta na tle życia codziennego”. To multimedialna ekspozycja ukazującą historię miasta i regionu od lat 50. do lat 80. XX w. Materiały archiwalne są tu prezentowane w nowoczesnej aranżacji oraz w interaktywnej formie.
„Zależało nam na tym, aby obiekt opowiadający o historii naszego miasta tworzyli lokalni rzemieślnicy. Z tego względu do wykonania prac zaangażowaliśmy przedsiębiorstwa z Lubina: zakład zajmujący się ogumieniem, firmę przygotowującą scenografię, malarza, lakiernika, stolarza i tapicera” – powiedział Szymon Kowal z firmy Projekt Mutimedia, która stworzyła ekspozycję.
Scenariusz wystawy zakładał przedstawienie historii miasta oraz życia codziennego mieszkańców na przestrzeni czterdziestu lat. „Zamysłem tego projektu było dotarcie do serc i umysłów zwiedzających poprzez elementy wrażeniowe” – powiedział Piotr Sobczyk, projektant muzeum.
Dodał, że każda z sal muzealnych zawiera elementy charakterystyczne dla danego dziesięciolecia. Można w nich znaleźć typowe dla danej dekady meble i sprzęty codziennego użytku. „Wystrój wnętrz i urządzenia z danej epoki dla młodszego pokolenia będą czymś nowym, natomiast u starszych zwiedzających z pewnością wywołają nutkę nostalgii” - powiedział Sobczyk.
Na ekspozycji można zobaczyć archiwalne filmy, zdjęcia i audycje z minionej epoki. Do odtwarzania dźwięków wykorzystano oryginalne głośniki z kolejnych dekad ubiegłego wieku. Usłyszeć można m.in. nagranie, w którym Jan Wyżykowski opowiada o odkryciu miedzi, czy relację z wizyty w Lubinie I sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka. To również nagrania rozmów z ludźmi, którzy przyjechali do Zagłębia Miedziowego w poszukiwaniu pracy oraz rozmowy z inżynierami budującymi osiedla i obiekty, które do dziś służą mieszkańcom Lubina.
Przed wejściem do muzeum zostanie ustawiony Fiat 126p. Zdaniem twórców ekspozycji to właśnie mieszkańcy Lubina, jako pierwsi z Dolnoślązaków, byli posiadaczami tych aut.(PAP)
autor: Piotr Doczekalski
pdo/ ozk/