W Moskwie podczas obchodów 870-lecia stolicy w sobotę otwarto park w miejscu, gdzie znajdował się słynny radziecki hotel Rossija, jeden z największych na świecie. Park o nazwie Zariadje zajmuje obszar ponad 10 hektarów.
Zariadje to historyczna nazwa tej części Moskwy, oznaczająca obszar rozciągający się „za kramami” (ros. riad). Gigantyczny hotel Rossija wzniesiono w pobliżu Placu Czerwonego w następstwie stalinowskiej przebudowy Moskwy, choć pierwotnie planowano w tym miejscu kolejny charakterystyczny dla tej epoki drapacz chmur. Hotel otwarto w 1967 roku, a w 1970 roku z racji swej wielkości – około 3 tysięcy pokoi - na pewien czas trafił do Księgi rekordów Guinnessa.
Jednak już po upadku ZSRR, w zeszłej dekadzie ówczesny mer Moskwy Jurij Łużkow uznał, iż Rossija szpeci panoramę stolicy i nakazał likwidację hotelu. Zamknięto go w 2006 roku, a dziś media rosyjskie oceniają, że jego wyburzenie u nikogo w Moskwie nie budziło sprzeciwu. Najpierw zapowiadano budowę wielofunkcyjnego kompleksu, ale przez dekadę rozległy teren w pobliżu Kremla stał pusty.
Park Zariadje zaprojektowali architekci z Moskwy i pracownia z Nowego Jorku. Koncepcja przewidywała odtworzenie pejzaży głównych stref klimatycznych Rosji. Władze Moskwy poinformowały, że inwestycja pochłonęła 14 mld rubli (ponad 244 mln USD) – niemal trzykrotnie więcej niż wynosił planowany koszt.
Uroczystego otwarcia dokonali w sobotę prezydent Władimir Putin i mer Moskwy Siergiej Sobianin. W sobotę odwiedzić park można było tylko z biletami, ale po obchodach jubileuszu Moskwy, które trwać będą jeszcze w niedzielę, zrobić to będą mogli wszyscy chętni.
Również w sobotę Putin odwiedził inny słynny moskiewski obiekt - stadion Łużniki, odnowiony na mistrzostwa świata w piłce nożnej w 2018 roku. Na tej arenie odbędzie się kilka rozgrywek przyszłorocznych mistrzostw, w tym mecz finałowy.
Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)
awl/ akl/ kar/