Europa i świat po 1989 roku

06.07.2019

W Pampelunie rozpoczynają się Sanfermines

Fiesta ku czci św. Firmina, której głównym elementem są uliczne gonitwy, podczas których ludzie uciekają przed bykami zaganianymi do zagrody przy arenie, rozpoczęła się w sobotę w hiszpańskiej Pampelunie.

W południe na głównym placu odpalono "chupinazo" - rakietę dającą sygnał rozpoczęcia fiesty ku aplauzowi zebranych. W białych podkoszulkach i poplamionych winem białych spodniach, gdyż wino leje się obficie podczas święta, tłumy ludzi tańczyły i wymachiwały czerwonymi chustami, często z wizerunkiem patrona miasta i handlarzy winem.

Gonitwy, czyli "encierros", w których co rano śmiałkowie uciekają wąskimi uliczkami na trasie 848 metrów przed sześcioma pędzącymi bykami, aby w ten sposób zaprowadzić je do zagrody przy arenie, rozpoczną się w niedzielę. Taki bieg trwa niecałe trzy minuty. Wieczorem byki będą walczyć w korridzie.

Arena w Pampelunie należy do największych na świecie i mieści około 20 tysięcy widzów.

Fiesta, rozsławiona przez Ernesta Hemingwaya, od pewnego czasu regularnie wywołuje debaty o tym, jak są, i jak powinny być, traktowane zwierzęta.

Na Sanfermines co roku przyjeżdża do stolicy Nawarry ponad milion ludzi. W tym roku dla zapewnienia bezpieczeństwa skierowano na ulice Pampeluny ponad 2600 policjantów i - po raz pierwszy - policję konną.

Dziewięciodniowa fiesta potrwa do 14 lipca. Są to nieustanne zabawy, parady, koncerty i tańce, ale gonitwy byków i ludzi są jej najważniejszą atrakcją.

Międzynarodowe zainteresowanie Sanfermines w tym roku znalazło wyraz w przyjeździe 2400 akredytowanych dziennikarzy z ponad 300 mediów na całym świecie.(PAP)

klm/ mam/

arch.

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL