Quizy, degustacja smaków kojarzących się z kulturą krajów Unii Europejskiej, pamiątkowe fotomontaże na tle ikon architektury europejskiej - to atrakcje przygotowane przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce z okazji przypadającego 9 maja Dnia Europy.
9 maja 1950 r. Robert Schuman (ówczesny francuski minister spraw zagranicznych) zaproponował nową formę współpracy politycznej w Europie, która uniemożliwiłaby wybuch kolejnej wojny, jak informuje komunikat Komisji Europejskiej w Polsce. Pomysł Schumana polegał na utworzeniu ponadnarodowej instytucji europejskiej sprawującej zarząd nad całą produkcją węgla i stali. Jego plan uważa się za zalążek tego, czym dzisiaj jest Unia Europejska, dlatego 9 maja, dzień podpisania tzw. "deklaracji Schumana" obchodzony jest jako Dzień Europy.
"W środę Brukseli z tej okazji we wszystkich instytucjach są +otwarte drzwi+ - można wejść, usiąść na fotelach parlamentarzystów, przewodniczących itp. W Warszawie nie ma wejścia do instytucji europejskich, ale my, jako przedstawiciele Komisji Europejskiej wychodzimy, informujemy i zapraszamy do edukowania się" - powiedział PAP Piotr Świtalski z Przedstawicielstwa KE.
Tegorocznemu Dniu Europy towarzyszy hasło: „Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego”. Dlatego, tłumaczył Świtalski, wszystkie przygotowane atrakcje nawiązują do europejskiego dziedzictwa kulturowego. "Zorganizowaliśmy stoiska, interakcje, quizy, oferujemy soki warzywno-owocowe o smakach, które kojarzą się z różnymi państwami członkowskimi UE" - podkreślił. "Można sobie zrobić pamiątkowe fotomontaże na tle ikon architektury europejskiej - to taka podróż po tych ikonach" - podkreślił.
"Jedną z głównych atrakcji obchodów Dnia Europy był też tzw. flash mob, czyli zaskakujące dla przypadkowych świadków, krótkie spotkania, w tym przypadku taniec, w miejscu publicznym. Odbył się on w rytmie hip-hopowej wersji hymnu Europy +Oda do radości+. To taneczne wyzwanie rzucił prezydent Stowarzyszenia Europa Nostra Placido Domingo, który zaprosił wszystkich obywateli UE w ramach obchodów Roku Dziedzictwa Kulturowego, aby śpiewać, tańczyć, nagrywać wykonania i wrzucać do sieci" - mówił Świtalski.
Tegoroczne obchody Dnia Europy wiążą się też z 25-leciem jednolitego rynku, który oferuje Europejczykom swobodę w podróżowaniu, studiowaniu, mieszkaniu, a także zakładaniu rodziny za granicą.
Obchody Dnia Europy odbędą się także w sobotę od godz. 10 na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, gdzie otwarte będzie Miasteczko Europejskie. Tam, podczas rodzinnego pikniku uczestnicy będą mogli wziąć udział w animacjach i konkursach, a także pogłębić swoją wiedzę na tematy europejskie.
Wśród atrakcji dla dzieci i młodzieży znajdą się: teleturniej "Gra o Dziedzictwo", gdzie młodsi będą mogli sprawdzić wiedzę o polskim, a także europejskim dziedzictwie kulturowym; możliwość rozwinięcia umiejętności rzemieślniczych, wykonując własną wersję najbardziej znanych obiektów kultury europejskiej za pomocą drukarki 3D oraz przy pomocy szablonów z ludowymi wzorami łowieckimi i kurpiowskimi będzie można stworzyć własne dzieło sztuki na koszulkach. (PAP)
autor: Dorota Stelmaszczyk
dst/ par/