08.05.2018

W Warszawie powstanie "Aleja Gwiazd Piłki Nożnej"

Jan Tomaszewski po zwycięskim meczu z Brazylią na Mistrzostwach Świata 1974 r.  Fot. PAP/S. Jakubowski Jan Tomaszewski po zwycięskim meczu z Brazylią na Mistrzostwach Świata 1974 r. Fot. PAP/S. Jakubowski

Na głównej promenadzie okalającej stadion PGE Narodowy w Warszawie powstanie "Aleja Gwiazd Piłki Nożnej". Uroczyste odsłonięcie pierwszych ośmiu tablic nastąpi 12 czerwca przed towarzyskim meczem Polska - Litwa.

Co do zasady, na każdej tablicy o wymiarach 50x50 cm będzie się znajdował odcisk stóp piłkarza. Na razie wyjątkiem będzie ta poświęcona Janowi Tomaszewskiemu. Legendarny bramkarz odcisnął jedną stopę i jedną dłoń.

"Debiutowałem na Stadionie Dziesięciolecia, który stał w tym samym miejscu. Obwinianego wtedy za porażkę z RFN 1:3 pół Polski chciało mnie od razu powiesić, a drugie pół wygnać. Mam jednak olbrzymią satysfakcję, że z czasem nam, +Orłom Górskiego+ udało się zdobyć miejsce w sercach kibiców. Tego nie można kupić za żadne pieniądze" - powiedział Tomaszewski.

Na promenadzie do zagospodarowania jest ponad kilometr. Oprócz Tomaszewskiego swoje tablice odsłonią: Zbigniew Boniek, Grzegorz Lato, Włodzimierz Lubański i Władysław Żmuda. Pośmiertnie natomiast uhonorowani zostaną: Gerard Cieślik, Kazimierz Deyna i Włodzimierz Smolarek.

"Życzę, aby ten kilometr szybko się zapełnił, ale pewnie potrzebne na to będzie kilka pokoleń" - ocenił Lato.

Okazją do odsłonięcia kolejnych tablic może być wypadająca w przyszłym roku setna rocznica powstania Polskiego Związku Piłki Nożnej.

"Na taką aleję nie ma godniejszego miejsca niż dom polskiej reprezentacji, bo tak nazywamy PGE Narodowy" - podkreślił dyrektor departamentu komunikacji i mediów PZPN Janusz Basałaj.

Mecz z Litwą 12 czerwca będzie ostatnim sprawdzianem biało-czerwonych przed rozpoczynającymi się dwa dni później mistrzostwami świata w Rosji. Podopieczni trenera Adama Nawałki rywalizację w grupie H rozpoczną 19 czerwca meczem z Senegalem. Następnie zmierzą się z Kolumbią (24 czerwca) i Japonią (28 czerwca).(PAP)

wkp/ krys/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL