Sport w II RP

15.06.2012 aktualizacja 18.07.2016

Warta Poznań obchodzi jubileusz stulecia

Warta Poznań w piątek obchodzi jubileusz stulecia istnienia. W samo południe na Starym Rynku z głośników popłynął hymn klubu, a prezes sekcji piłki nożnej Izabela Łukomska-Pyżalska zapowiedziała, że następne stulecie będzie również obfitować w sukcesy. "Mam nadzieję, że te sukcesy nastąpią bardzo szybko, a głównym celem jest awans piłkarzy do ekstraklasy. Teraz naszym wyzwaniem jest przygotowanie stadionu do rozgrywek pierwszej ligi" - powiedziała Łukomska-Pyżalska.

Wystąpienie prezes Warty na schodach ratusza wzbudziło spore zainteresowanie licznych kibiców z Włoch i Chorwacji, którzy w tym czasie spacerowali po rynku. Gdy tylko dowiedzieli się, że obecna szefowa piłkarzy poznańskiego klubu, to była modelka m.in. Playboya, szybko ustawiła się kolejka chętnych do zrobienia sobie zdjęcia.

Poznański klub powstał dokładnie 15 czerwca 1912 roku. Początkowo uprawiano w nim tylko piłkę nożną, a potem doszły sekcje tenisowa i lekkoatletyczna. W latach świetności klubu, działało ponad 20 sekcji, obecnie jest ich sześć: piłki nożnej, hokeja na trawie, szermiercza, kajakarska, pływacka i tenisowa.

"To miło, że są tu akurat kibice z zagranicy i dzięki temu dowiedzą się, że taki klub jak Warta istnieje w Poznaniu" - podkreśliła Łukomska-Pyżalska.

Na krótkiej uroczystości obecna była również Krystyna Hofman, córka założyciela klubu - Edmunda Szyca.

"Warta była jego wielką miłością i wielką dumą. Ojciec żył tylko sportem, a jego pasją były przede wszystkim piłka nożna i lekkoatletyka. Nawet w najtrudniejszych momentach, zaraz po wojnie, kiedy zespół wygrywał, on ze swojej skromnej urzędniczej pensji, każdemu z zawodników kupował tabliczkę czekolady. W chwilach czułości drużynę nazywał +warciuchną+" - wspominała Hofman.

Warta od początku roku prowadzi różne akcje promujące jubileusz klubu. Jednym z najciekawszych wydarzeń będzie spotkanie towarzyskie z Pogonią Lwów, a główne obchody 100-lecia zaplanowano na 15 września.

Poznański klub powstał dokładnie 15 czerwca 1912 roku. Początkowo uprawiano w nim tylko piłkę nożną, a potem doszły sekcje tenisowa i lekkoatletyczna. W latach świetności klubu, działało ponad 20 sekcji, obecnie jest ich sześć: piłki nożnej, hokeja na trawie, szermiercza, kajakarska, pływacka i tenisowa. Najwybitniejsi w historii warciarze to dwukrotny medalista olimpijski - kanadyjkarz Marek Łbik oraz srebrny medalista pływak Rafał Szukała. Piłkarze Warty w stuletniej historii wywalczyli m.in. dwukrotnie mistrzostwo Polski oraz pięć tytułów wicemistrzowskich. Obecnie występują w pierwszej lidze. (PAP)

lic/ co/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL