Europa i świat po 1989 roku

17.08.2018

Węgry: krajowy rekord w liczbie tańczących czardasza

Rekordowa liczba 326 tancerzy wykonała w piątek na głównym placu Debreczyna na wschodzie Węgier znanego czardasza w choreografii z 1950 r. – poinformował rejestrator węgierskich rekordów Balazs Beke.

Choreografię odtańczonego czardasza stworzył na podstawie wyników swych badań etnograf Andras Beres, który był także jednym z twórców Debreczyńskiego Zespołu Ludowego.

Poprzedni rekord liczby tancerzy wykonujących tego czardasza padł w 2009 r., kiedy to odtańczyło go 318 osób.

Tym razem w biciu rekordu uczestniczyli tancerze z 20 miejscowości, w tym z Debreczyna, Szekesfehervaru w środkowych Węgrzech, a nawet z Polski i Holandii.

Najmłodszy tancerz miał 8 lat, a najstarszy 74.

Czardasz jest tradycyjnym tańcem węgierskim, a jego nazwa pochodzi od słowa csarda (węg. gospoda). Jest tańczony w zmiennym tempie, początkowo wolnym, potem szybkim. Pojawia się w utworach muzycznych wielu klasycznych kompozytorów, m.in. Ferenca Liszta, Johannesa Brahmsa czy Johanna Straussa. (PAP)

mw/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL