Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński złożył w niedzielę wizytę na Zamku Tenczyn w Rudnie (Małopolskie). Zabytek od kilku lat odbudowywany jest w formie trwałej ruiny; w jego odnowę zainwestowano już ok. 5 mln zł.
Podczas niedzielnej wizyty w Małopolsce minister kultury Piotr Gliński odwiedził kaplicę cmentarną - mauzoleum gen. Józefa Chłopickiego w Krzeszowicach, gdzie złożył kwiaty. Następnie wicepremier, w towarzystwie m.in. ministra infrastruktury Andrzej Adamczyka udał się na, znajdujący się terenie gminy, Zamek Tenczyn w Rudnie.
"On jest odbudowywany w formie, którą konserwatorzy nazywają trwałą ruiną. Tej ruiny jest już coraz mniej, więcej jest elementów trwałości" - wyjaśnił dziennikarzom Gliński, podczas zwiedzania. Jak dodał, przez swoją wielkość i pięć baszt Zamek ten porównywany był do Wawelu.
Minister kultury: Zamek jest odbudowywany w formie, którą konserwatorzy nazywają trwałą ruiną. To jest chyba najlepsze podejście, bo nie wszystkie zamki można odbudować w stu procentach, nie wszędzie znajdą one dla siebie odpowiednią funkcję. Natomiast na pewno warto odbudowywać je w tej formie, ponieważ zostaną zachowane.
Minister podkreślił, że Tenczyn w tym roku odwiedziło ok. 40 tys. osób, a na inwestycję przeznaczono jak dotąd ok. 5 mln zł. "Powoli staje się to miejscem znanym, remont od kilku lat trwa. To jest chyba najlepsze podejście, bo nie wszystkie zamki można odbudować w stu procentach, nie wszędzie znajdą one dla siebie odpowiednią funkcję. Natomiast na pewno warto odbudowywać je w tej formie, ponieważ zostaną zachowane" - ocenił Gliński.
Historia Zamku Tenczyn sięga początków XIV wieku - był własnością polskiego rodu magnackiego. W XVI w. Tęczyńscy przebudowali gotycki zamek na renesansową rezydencję - gościli w niej m.in Mikołaj Rej i Jan Kochanowski. W 1656 r. zamek spalili Szwedzi - odbudowę po "potopie" kontynuowali Lubomirscy, ale po pożarze w 1748 r. zrezygnowali. Od tamtej chwili opuszczony Zamek Tenczyn popadał w ruinę.
W 2008 r. powstało obywatelskie stowarzyszenie "Ratuj Tenczyn", a w 2010 r. gmina Krzeszowice, pozyskawszy środki z MKiDN, przystąpiła do zabezpieczania ruin. (PAP)
nak/ pat/