II wojna światowa

19.10.2012 aktualizacja 18.07.2016

Widowisko historyczne „Dotyk Historii”

Rekonstrukcja pierwszych dni okupacji hitlerowskiej oraz wystawa ciężkiego sprzętu wojskowego z czasów II wojny światowej będą towarzyszyły widowisku historycznemu „Dotyk Historii” na kieleckim Wzgórzu Zamkowym.

„Chcemy przedstawić historię działań odwetowych hitlerowców na mieszkańcach Kielc po akcjach polskiego ruchu oporu” – powiedział PAP Dionizy Krawczyński ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Jodła”.

Pomysł na scenariusz widowiska zrodził się dzięki inicjatywie uczniów z III Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida w Kielcach, którzy zaczęli opiekować się znajdującym przy ulicy Mielczarskiego pomnikiem Polaków pomordowanych w 1943 roku. Zachęcili tym samym Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych do próby odtworzenia tamtych wydarzeń.

Piątkowe widowisko jest pierwszą z zaplanowanego cyklu imprez „Dotyk Historii”. Ma on dotyczyć różnych wydarzeń z czasów II wojny światowej, jakie miały miejsce na Kielecczyźnie.

Jak zapewnia Krawczyński, grupa rekonstrukcyjna nie zamierza się skupić na samej egzekucji. „Chcemy pokazać dużo szerszy kontekst. Zaczniemy od przejęcia kieleckiego więzienia przez administrację niemiecką. Z drugiej strony, chcemy pokazać rodzący się ruch oporu na Kielecczyźnie i jego działania” - powiedział.

Rekonstrukcji będzie towarzyszyć wstawa ciężkiego sprzętu bojowego wypożyczonego z Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku Kamiennej. „Będzie to dopełnienie widowiska zaprezentowanego przez stowarzyszenie rekonstrukcji historycznych” – poinformował dyrektor Ośrodka Myśli Obywatelskiej i Patriotycznej w Kielcach dr Marek Maciągowski.

Piątkowe widowisko jest pierwszą z zaplanowanego cyklu imprez „Dotyk Historii”. Ma on dotyczyć różnych wydarzeń z czasów II wojny światowej, jakie miały miejsce na Kielecczyźnie. Początek widowiska o godz. 17:30 na dziedzińcu dawnego więzienia na Wzgórzu Zamkowym.(PAP)

mjk/ ls/ mag/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL