W piątek tegoroczne letnie przesilenie Słońca można było oglądać w wersji wirtualnej ze Stonehenge w angielskim hrabstwie Wiltshire, gdzie neolityczny krąg wielkich głazów przyciąga neopogan, wielbicieli natury i innych ciekawskich.
Projekt realizowany przez English Heritage, organizację dbającą o angielskie dziedzictwo, udostępnia stronę internetową pokazującą od piątku transmisję z letniego przesilenia od świtu do zachodu słońca.
Kiedy zapadnie już ciemność, pokazywany będzie komputerowo opracowany model nieba, pozwalający zobaczyć aktualną lokalizacje gwiazd.
Letnie przesilenie przyciągnęło według policji w Wiltshire około 10 tys. ludzi, podobnie jak rok temu.
Kate Logan z English Heritage powiedziała, ze "atmosfera była miła, przyjazna, słońce świeciło, a świt powitano głośnymi okrzykami".
Podobnie inne zabytki, jak Glastonbury Tor w hrabstwie Somerset i kamienny krąg w Avebury w Wiltshire, przyciągnęły tłumy.
Transmisję strumieniową dostępną w internecie przygotowała Maggie Aderin-Pocock razem z English Heritage.
"Żyjemy w dużych miastach, gdzie stoją wysokie budynki i nie widzimy tak dużo nieba, a nocą jest masa zanieczyszczeń, więc tracimy jego widok" - powiedziała.
Wschód słońca, rozpoczynający najdłuższy na północ od równika dzień w roku, rozpoczął się w Stonhenge o godz. 5.52 czasu miejscowego (godz. 3.52 czasu polskiego), a zakończył o 20.27.
W piątek w Polsce słońce zaszło o 21. Wraz z wejściem Słońca w znak Raka rozpoczęło się astronomiczne lato. Sobota będzie najdłuższym dniem roku.(PAP)
klm/ kar/