Europa i świat po 1989 roku

07.12.2017 aktualizacja 08.12.2017

Włochy świętują z okazji wpisania sztuki wypieku pizzy na listę UNESCO

Włoski minister ds. dziedzictwa kulturowego, Dario Franceschini (R), odwiedza pierwszy kamienny piec w Capodimonte w Neapolu, w którym została upieczona pizza Margherita. Sztukę piekarzy neapolitańskiej pizzy wpisano na listę kulturowego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Fot. PAP/EPA Włoski minister ds. dziedzictwa kulturowego, Dario Franceschini (R), odwiedza pierwszy kamienny piec w Capodimonte w Neapolu, w którym została upieczona pizza Margherita. Sztukę piekarzy neapolitańskiej pizzy wpisano na listę kulturowego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Fot. PAP/EPA

We Włoszech trwają huczne obchody z okazji wpisania na listę kulturowego dziedzictwa ludzkości UNESCO sztuki piekarzy neapolitańskiej pizzy. "To historyczne wyróżnienie" - ogłosił burmistrz Neapolu Luigi de Magistris. Neapolitańczycy mówią: będziemy jeść jeszcze więcej pizzy.

Decyzja, która zapadła podczas obrad organizacji w Korei Południowej, wywołała entuzjazm nie tylko na południu Włoch, w kolebce neapolitańskiej pizzy, ale i w całym kraju.

W uzasadnieniu postanowienia UNESCO podkreśliło: "Kulinarny know-how, związany z wyrobem pizzy, który obejmuje gesty, piosenki, ekspresję wizualną, lokalny dialekt, umiejętność wyrabiania ciasta, pokazów i dzielenia się nią z innymi, stanowi bezdyskusyjne dziedzictwo kulturowe".

"Zwycięstwo! Włoska tożsamość enologiczna i kulinarna jest coraz bardziej chroniona na świecie" - oświadczył minister rolnictwa Maurizio Martina.

Przypomina się, że UNESCO wynagrodziło długie starania podjęte przez resort rolnictwa, który postanowił zgłosić kandydaturę majstersztyku neapolitańskich pizzaioli w 2009 roku. Media podkreślają, że w wielkiej kampanii promocyjnej jej inicjatorzy zdołali przezwyciężyć wszelkie uprzedzenia i opinie tych, którzy w wypieku pizzy w Neapolu i jej popularności widzieli tylko fenomen komercyjny.

Satysfakcję z decyzji UNESCO wyraził włoski minister kultury Dario Franceschini, który stwierdził, że decyzja o wpisaniu rzemiosła wypieku pizzy to wyraz uznania dla Neapolu i zarazem całych Włoch.

Szef dyplomacji Angelino Alfano powiedział zaś, że zaangażowanie Włoch na rzecz ochrony ich dziedzictwa nie ogranicza się tylko do dóbr kultury. "Dotyczy także najbardziej reprezentatywnych elementów tradycji naszego kraju" - dodał.

W Neapolu i okolicach dziesiątki pizzerii serwowało w czwartek pizzę gratis świętując w ten sposób wyróżnienie ze strony agendy ONZ.

Dalsze świętowanie zapowiedziano też na najbliższe dni.

Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ mars/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL