Europa i świat po 1989 roku

19.07.2015 aktualizacja 18.07.2016

Włochy: władze Rimini chcą zakazu sprzedaży pamiątek z portretem Mussoliniego

Benito Mussolini. Fot. PAP/EPA Benito Mussolini. Fot. PAP/EPA

Władze miasta Rimini nad Adriatykiem, odwiedzanego przez setki tysięcy turystów z całego świata, chcą ukrócić sprzedaż pamiątek związanych z postacią urodzonego w pobliżu Benito Mussoliniego. Burmistrz chce wprowadzić zakaz handlu takimi gadżetami.

W dziesiątkach sklepów, przede wszystkim na głównej ulicy tej nadmorskiej miejscowości w regionie Emilia- Romania, wyeksponowane są najróżniejsze przedmioty przestawiające wizerunek faszystowskiego przywódcy Włoch; jego małe popiersia, butelki wina z jego portretem na etykiecie, zapalniczki, szklanki i kubki a nawet fartuchy kuchenne z wizerunkiem Duce. Niekiedy na portretach widnieje Hitler.

Są nawet witryny sklepowe wypełnione wyłącznie z pamiątkami i symbolami odnoszącymi się do czasów włoskiego faszyzmu oraz niemieckiego nazizmu. Handel nimi ma tam charakter niemal masowy.

Budzi to od lat konsternację przede wszystkim wśród cudzoziemców wypoczywających na adriatyckiej Riwierze. Wielu głośno wyraża oburzenie, a niektórzy, jak w tych dniach Amerykanie żydowskiego pochodzenia, składają oficjalne skargi.

Po tym ostatnim epizodzie burmistrz Rimini Andrea Gnassi zaapelował do parlamentu Włoch o taką zmianę ustawodawstwa, dzięki której przepis o zakazie apologii faszyzmu będzie można zastosować także do handlu wiążącymi się z nim przedmiotami i za to karać.

Sprzedaż takich artykułów to rzecz „haniebna, to plaga”- oświadczył burmistrz. Zwrócił uwagę na rosnącą liczbę protestów i skarg ze strony turystów, którzy - jak dodał- czują się znieważeni przez takie wizerunki. Przypomniał też, że od dawna problemu tego nie można rozwiązać. Będzie to możliwe tylko dzięki nowelizacji ustawy o zakazie apologii faszyzmu – uważa burmistrz Rimini.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ jm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL