Epoka nowożytna

14.05.2014 aktualizacja 18.07.2016

Wrak u wybrzeży Haiti może być "Santa Marią" z wyprawy Kolumba

Sebastiano del Piombo portret Krzysztofa Kolumba. Źródło: Wikimedia Commons Sebastiano del Piombo portret Krzysztofa Kolumba. Źródło: Wikimedia Commons

Stary wrak znaleziony na dnie morza u północnych wybrzeży Haiti to prawdopodobnie "Santa Maria", jeden z trzech statków uczestniczących w wyprawie Krzysztofa Kolumba, która zakończyła się odkryciem Ameryki - poinformował we wtorek zespół oceanografów z USA.

"Wszystkie dane geograficzne, podwodna topografia i informacje archeologiczne zdecydowanie wskazują, że w przypadku tego wraku chodzi o słynny statek flagowy Kolumba, +Santa Marię+" - poinformował badacz Barry Clifford.

Wyraził przekonanie, że przeprowadzenie pełnych prac na wraku pozwoli uzyskać cenne informacje o odkryciu Ameryki przez podróżnika.

"Santa Maria" była jednym z trzech statków, obok "Ninii" i "Pinty", biorących udział w słynnej wyprawie, która w 1492 roku wyruszyła z Hiszpanii w poszukiwaniu krótszej drogi morskiej do Indii. Po przybyciu w pobliże Bahamów statek dryfował, został zepchnięty na rafę i załoga musiała go opuścić. Kolumb nakazał marynarzom wznieść fort w pobliżu tego miejsca na wyspie Haiti nim uszczuplona o jeden statek wyprawa wyruszyła w drogę powrotną.

Zespół badawczy Clifforda odkrył wrak już w 2003 roku, ale nie był w stanie ustalić, o jaki statek chodzi. Jednak odkrycie ruin fortu i porównanie ich z zapiskami w dzienniku Kolumba pozwoliło wysunąć hipotezę o "Santa Marii".

(PAP)

akl/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL