Z okazji 60-lecia Mazowieckich Zakładów Rafineryjnych i Petrochemicznych w Płocku – obecnie PKN Orlen, tamtejsze Muzeum Mazowieckie zorganizuje 5 grudnia wieczór wspomnień z udziałem m.in. byłych pracowników zakładu. Pokazane zostaną niepublikowane dotąd fotografie.
Jubileuszowe wydarzenie nosić będzie tytuł „Petrochemiczne rozmowy. Narodziny kombinatu” i odbędzie się w ramach cyklu „Spotkania z historią” – poinformowała PAP Milena Kolibczyńska z płockiego Muzeum Mazowieckiego.
Jak wyjaśniła, wspomnieniami dotyczącymi Mazowieckich Zakładów Rafineryjnych i Petrochemicznych podzielą się m.in. Maciej Górzyński, Eugeniusz Korsak, Henryk Rybak i Władysław Wawak, którzy pracę w tym zakładzie rozpoczynali w latach 60. XX wieku. „Wszyscy trafili do Płocka z powodu budowy kombinatu. Podczas wieczoru wspomnień opowiedzą, jakie były ich doświadczenia zawodowe, z jakimi problemami spotykali się w trakcie pracy na co dzień i jak zapamiętali budujący się zakład” – powiedziała Kolibczyńska.
Zaznaczyła, iż na wieczór wspomnień „Petrochemiczne rozmowy. Narodziny kombinatu” płockie Muzeum Mazowieckie zaprasza wszystkich chętnych, a zwłaszcza budowniczych i byłych pracowników Mazowieckich Zakładów Rafineryjnych i Petrochemicznych.
Kolibczyńska podkreśliła, iż podczas spotkania zaprezentowanych zostanie ponad sto wyjątkowych zdjęć płockiego fotografa Władysława Kozłowskiego (1913-91), który uwiecznił m.in. narodziny zakładu petrochemicznego i jego budowniczych. „To absolutny unikat, gdyż zdjęcia te, które autor przekazał w swym archiwum do zbiorów Muzeum Mazowieckiego, nigdy wcześniej nie były pokazywane” – zapewniła.
Jak wspomniała, wśród fotografii, które zostaną przedstawione są zarówno dokumentujące początki kombinatu petrochemicznego w Płocku, „kiedy naprawdę w szczerym polu stawały pierwsze zabudowania i kominy”, jak i te, które „zatrzymały w kadrze życie codzienne zakładu i jego pracowników”, gdy odbywały się narady, powstawały kolejne instalacje, a wakacyjne urlopy spędzano na turnusach wczasowych nad jeziorem w pobliskiej Soczewce.
W 1959 r. ówczesne władze PRL, w tym Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów, podjęły decyzję dotyczącą ustalenia lokalizacji w centralnej Polsce nowego, największego w kraju zakładu przerobu ropy naftowej i wytwarzania paliw oraz innych produktów pochodnych. Początkowo zakładano, że kombinat taki powstanie na lewym brzegu Wisły w dzielnicy Płocka - Radziwie. Ostatecznie lokalizację zmieniono na prawy, wysoki brzeg rzeki i położoną w pobliżu miasta wieś Biała Nowa.
Zasadnicza część pierwszego etapu inwestycji i budowa pierwszych instalacji przerobu ropy naftowej i produkcji paliw trwała mniej więcej do połowy lat 60. XX wieku – następnie powstawały kolejne instalacje, w tym także segmentu petrochemicznego. Gdy w 1964 r. ruszyła produkcja, kompleks należał do nielicznych w ówczesnej Europie, które łączyły produkcję paliw z wytwarzaniem petrochemikaliów. W latach 70. i 80. XX wieku oba segmenty kombinatu były sukcesywnie rozbudowywane, powstawały kolejne instalacje. Proces ten kontynuowano także po zmianach ustrojowych w Polsce z przełomu lat 80. i 90. XX wieku.
W 1993 r. Mazowieckie Zakłady Rafineryjne i Petrochemiczne zostały przekształcone w Petrochemię Płock – spółkę akcyjną Skarbu Państwa, której znakiem firmowym została stylizowana retorta, czyli naczynie chemiczne z wpisaną literą P, nawiązującą do słów petrochemia i Płock. W maju 1998 r. ówczesny rząd zdecydował o utworzeniu narodowego koncernu naftowego z połączenia Centrali Produktów Naftowych – CPN, dysponującej siecią stacji paliw z wytwarzającą te produkty z przerobu ropy Petrochemią Płock.
Nowy podmiot powstał formalnie w 1999 r. pod nazwą Polski Koncern Naftowy – PKN i w tym samym roku zadebiutował na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W kwietniu 2000 r. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie akcjonariuszy nowej spółki podjęło uchwałę o przyjęciu przez PKN nazwy handlowej Orlen, nawiązującej do połączenia części słów: orzeł i energia. Następnie ogłoszono konkurs na logo koncernu, wybierając ostatecznie symbol graficzny ze stylizowaną głową orła.
Obecnie główny zakład produkcyjny PKN Orlen w Płocku to największy kompleks rafineryjno-petrochemiczny w Polsce, a sama spółka jest jednym z największych podmiotów tej branży w Europie.(PAP)
mb/aszw/