Inne

13.03.2015 aktualizacja 18.07.2016

Wystawa "Urok starego gabinetu stomatologicznego" w Muzeum Częstochowskim

"Urok starego gabinetu stomatologicznego". Źródło: Muzeum Częstochowskie "Urok starego gabinetu stomatologicznego". Źródło: Muzeum Częstochowskie

Narzędzia do usuwania zębów sprzed ok. 2,5 tys. lat, pasta do zębów z 1896 roku znalazły się wśród pięciuset eksponatów, które od soboty będą prezentowane na wystawie "Urok starego gabinetu stomatologicznego" w Muzeum Częstochowskim.

Ekspozycja z cyklu "Pasje Częstochowian" prezentować będzie kolekcję Piotra Kuźnika praktykującego lekarza stomatologa, który prowadzi obecnie kilka gabinetów stomatologicznych w woj. śląskim. "Swoje życie zawodowe łączy z niezwykłą pasją, jaką jest kolekcjonowanie przedmiotów i ciekawostek związanych z historią stomatologii i farmacji" - poinformowało Muzeum Częstochowskie.

Kuźnik jest właścicielem kolekcji liczącej kilkanaście tysięcy eksponatów, w tym narzędzi m.in. z okresu rzymskiego, dwudziestolecia międzywojennego, aż po czasy współczesne.

"Najstarsze prezentowane na wystawie narzędzia do usuwania zębów pochodzą sprzed ok. 2,5 tys. lat. Są to na przykład dłuta oraz inne instrumenty pomocnicze. To z czasów rzymskich pochodzi słowo +plomba+, bo wówczas wypełniano ubytki ołowiem - z łaciny +plumbum+" - powiedział PAP Kuźnik.

Ekspozycja liczy ok. 500 eksponatów. Zwiedzający będą mogli obejrzeć m.in. oprawione w kość dziewiętnastowieczne instrumenty do leczenia zębów, sterylizatory, rentgen stomatologiczny firmy Ritter z 1915 roku oraz fotele dentystyczne. "Pokażemy jak ewoluowała myśl techniczna i design w przypadku foteli dentystycznych - od 1860 roku do lat 30. XX wieku" - dodał Kuźnik.

Wizyta na wystawie będzie również okazją do obejrzenia wyposażonego w meble i sprzęt gabinetu stomatologicznego z lat 30. XX wieku.

Druga część wystawy "Urok starego gabinetu stomatologicznego" jest poświęcona higienie jamy ustnej.

Wśród prezentowanych eksponatów znalazły się proszki do zębów sprzed ponad 100 lat (smak wiśniowy był najpopularniejszym smakiem pierwszych proszków), pasta do zębów marki Colgate z 1896 roku w tubce. "Tubka jest zamknięta nie odważyłem się jej odkręcić" - powiedział Kuźnik.

Eksponowana jest również spora kolekcja pierwszych płynów do płukania jamy ustnej, wyprodukowanych przez firmy, które nadal są znane z półek sklepowych. "Płyn początkowo służył do dezynfekcji jamy ustnej pacjentów w trakcie zabiegu stomatologicznego. Miał zmniejszyć powikłania pozabiegowe. W sprzedaży pojawił się od ok. 1918 roku" - dodał kolekcjoner.

"Stomatologia jest tematem, który od dawien dawna budzi zarówno ciekawość, jak i strach. Genezę tego lęku można zrozumieć, oglądając przedmioty prezentowane na wystawie, kiedy to jasnym staje się, skąd od pokoleń pojawia się w nas lęk przed wizytą u stomatologa. Mamy nadzieję, że prezentowana wystawa oprócz walorów poznawczych, pozwoli nieco oswoić ów strach" - informuje Muzeum Częstochowskie.

Wystawa będzie czynna od soboty do połowy czerwca. (PAP)

ktp/ pz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL