Na dwudniowe średniowieczne „Zabawy plebejskie” w Grodzie Piastów na Zawodziu zaprosiło na mijający weekend mieszkańców Kalisza oraz turystów Bractwo Rycerskie Ziemi Kaliskiej. Można było zobaczyć jak wyglądało w tym miejscu codzienne życie w XIII wieku.
Przez dwa dni próbowano swoich sił w łucznictwie, oglądano stoiska oszczepnicze, szermiercze i garncarskie. W dwóch udostępnionych na dwa dni chatach pokazano zrekonstruowane trzynastowieczne wyposażenie i uzbrojenie z różnymi elementami uzbrojenia ochronnego i zaczepnego.
W drugiej z chat oglądano część kuchenną m.in. z garnkami i rusztami, ale chętni mogli spożyć przy okazji posiłki w tradycyjnych naczyniach, ugotowane w kociołkach i spać na łożach, przykryci wełnianymi narzutami. Wszędzie kręcili się rycerze w zbrojach.
Grodzisko na Zawodziu pochodzi z okresu IX-XII wieku. Dzięki środkom UE, zrekonstruowano tutaj za ok. 6 mln zł m.in. przyziemie kolegiaty, drewniane chaty, pomosty i fragmenty umocnień z epoki pierwszych Piastów.
Od IX do XIII wieku, na Zawodziu znajdowało się silnie ufortyfikowane centrum wczesnośredniowiecznego państwa. Była tu siedziba kasztelanii, ziemi i księstwa oraz władzy kościelnej. Położenie grodu na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych i komunikacyjnych zdecydowało o szybkim rozwoju miejscowego rzemiosła i handlu.
Gród najbardziej rozwijał się w okresie panowania Mieszka III Starego, zwanego powszechnie „księciem całej Polski”. Kaliską dzielnicę wspomniał w 1106 r. Gall Anonim.(PAP)
zak/ dym/