XIX wiek

12.10.2016

Zachodniopomorskie: Dziewiętnastowieczny wrak zostanie przeniesiony

Wrak statku na plaży w Międzywodziu. 07.10.2016. Fot. PAP/M. Bielecki Wrak statku na plaży w Międzywodziu. 07.10.2016. Fot. PAP/M. Bielecki

Wrak prawdopodobnie dziewiętnastowiecznej jednostki handlowej, którą morze wyrzuciło niedawno na plażę w Międzywodziu (Zachodniopomorskie), zostanie przeniesiony do Kamienia Pomorskiego - poinformował w środę PAP Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie.

Być może wrak uda się przenieść z plaży w przyszłym tygodniu - powiedziała PAP Paulina Kubacka z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie.

Jak zaznaczyła, operacja podniesienia i przewiezienia wraku nie będzie prosta. "Do przetransportowania są długie i ciężkie elementy. Trzeba zrobić to tak, aby w miejscu docelowym udało się złożyć wrak i żeby stanowił tam atrakcję turystyczną" - dodała Kubacka.

Wrak ma zostać przewieziony do mariny w Kamieniu Pomorskim (Zachodniopomorskie).

Według Kubackiej wrak to pozostałość dziewiętnastowiecznej żaglowej jednostki prawdopodobnie transportowej. Zachowała się jego stępka o długości około 10 metrów i czternastometrowe fragmenty burt.

Informacje o wraku leżącym pod wodą w okolicach Międzywodzia są znane od 20 lat, ale nie wiadomo dlaczego jednostka zatonęła - powiedziała Kubacka.

Jak dodała, zachowała się tylko przydenna część jednostki, a w niej i wokół nie odnaleziono żadnych przedmiotów, które mogłyby tłumaczyć jak doszło do zatonięcia. Jej zdaniem, jednostka mogła zatonąć w wyniku katastrofy, ale mogła także wejść na mieliznę, zostać porzucona, albo przyholowana w to miejsce.

Z informacji urzędu wynika, że stan wraku pogorszył się od momentu, kiedy 20 lat temu sporządzono jego inwentaryzację; jednostka miała wtedy 27 metrów długości.

"W Świnoujściu pod wodą leży bardzo podobna jednostka do tej, którą morze wyrzuciło w Międzywodziu. Wyglądają tak, jakby były siostrzanymi statkami. Jednostka ze Świnoujścia jest jednak trochę lepiej zachowana" - powiedziała Kubacka.

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie otrzymał informacje o wraku leżącym na plaży w Międzywodziu w ubiegłym tygodniu. Pozostałości jednostki znalazły się na plaży na skutek sztormu. (PAP)

res/ mow/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL