Europa i świat 1918-1939

12.06.2019

Żaglowiec „Juan Sebastián de Elcaño” przypłynął do Szczecina

Szczecin, 12.06.2019. Żaglowiec Juan Sebastian de Elcano w szczecińskiej Łasztowni, 12 bm. To pierwsza wizyta jednego z największych na świecie żaglowców w naszym kraju. Okręt przypłynął do Szczecina w związku z imprezą Dni Morza 2019. Fot. PAP/M. Bielecki Szczecin, 12.06.2019. Żaglowiec Juan Sebastian de Elcano w szczecińskiej Łasztowni, 12 bm. To pierwsza wizyta jednego z największych na świecie żaglowców w naszym kraju. Okręt przypłynął do Szczecina w związku z imprezą Dni Morza 2019. Fot. PAP/M. Bielecki

Jeden z największych szkolnych żaglowców świata, „Juan Sebastián de Elcaño”, zacumował w środę przy szczecińskim Nabrzeżu Bułgarskim. Pierwsza wizyta jednostki w Polsce to jedna z głównych atrakcji tegorocznych Dni Morza.

Hiszpańską jednostkę witali przedstawiciele szczecińskiego magistratu, dzieci ze szczecińskich przedszkoli i mieszkańcy miasta.

"To duma hiszpańskiej Marynarki Wojennej, jeden z pięciu największych szkolnych żaglowców świata, przepiękna jednostka. Sądzę, że będzie co zwiedzać, będzie co oglądać, jesteśmy niezmiernie dumni, że przypłynęli do nas" – powiedział w środę dziennikarzom Jerzy Raducha ze szczecińskiego Centrum Żeglarskiego. Dodał, że miasto zabiegało o tę wizytę przez 13 lat.

"Ta jednostka bardzo rzadko pływa na północ, czuje się +jak ryba w wodzie+ na pełnych oceanach. Bałtyk czy Morze Północne bywa bardzo rzadko celem ich wypraw" – wyjaśnił Raducha.

Żaglowiec został nazwany na cześć baskijskiego odkrywcy, uczestnika wyprawy Ferdynanda Magellana, a po śmierci podróżnika - jej kontynuatora. Czteromasztowy szkuner marslowy o długości blisko 113 m wybudowany został w 1927 r. Jest żaglowcem szkolnym Królewskiej Marynarki Wojennej, czwartym największym żaglowcem szkolnym na świecie. Jego załoga liczy prawie 200 osób, dodatkowo na wyprawy szkoleniowe żaglowiec może zabrać nawet 75 kadetów.

O godz. 18 w Zarządzie Portów Szczecin i Świnoujście odbędzie się otwarty wykład dla mieszkańców, poświęcony pierwszemu opłynięciu Ziemi - wyprawie Magellana i Elcano, a także historii i misji, należącego do hiszpańskiej Marynarki Wojennej żaglowca. Wygłoszą go prof. Alfred Alvar Ezquerra z Wyższej Rady Badań Naukowych w Madrycie i kapitan żaglowca kmdr Ignacio Paz García.

Dni Morza – Sail Szczecin rozpoczną się w piątek. Przy szczecińskich nabrzeżach: Starówka, Pasażerskim i Bułgarskim zacumuje ponad 30 żaglowców, m.in. "Fryderyk Chopin", jacht "Antica", szwedzki oldtimer "Baltic Beauty" czy fiński żaglowiec "Joanna Saturna". Żaglowce udostępnią swoje pokłady zwiedzającym. W tym roku, ze względu na brak porozumienia odnośnie wynajmu nabrzeży pomiędzy miastem a spółką Polsteam, jednostek nie będzie u stóp Wałów Chrobrego.

Podczas wydarzenia na pięciu scenach odbywać się będą koncerty, m.in. szantowe, pokazy taneczne czy warsztaty. Na głównej scenie zaprezentują się uczestnicy programów "The Voice of Poland" i "The Voice Kids", a także piosenkarka Cleo.

Oprócz warsztatów i wydarzeń dla dzieci na miejskiej wyspie Łasztownia odbędzie się także Plener Literacki "Odkryj książkę na nowo".

Dniom Morza towarzyszyć będzie także jarmark, festiwal food trucków czy wesołe miasteczka. Na stronie dnimorza.szczecin.eu znajduje się program i szczegóły wydarzeń.

Dni Morza - Sail Szczecin rozpoczną się w piątek i potrwają do niedzieli.(PAP)autorka: Elżbieta Bielecka

emb/ mark/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL