XIX wiek

03.11.2016

Zagospodarowanie Trójkąta Trzech Cesarzy – z budżetu obywatelskiego

"Trójkąt Trzech Cesarzy" czyli miejsce, gdzie zbiegały się granice Cesarstwa Niemiec, Austrii i Rosji u zbiegu rzek: Czarna Przemsza, Biała Przemsza i Przemsza. Źródło: NAC "Trójkąt Trzech Cesarzy" czyli miejsce, gdzie zbiegały się granice Cesarstwa Niemiec, Austrii i Rosji u zbiegu rzek: Czarna Przemsza, Biała Przemsza i Przemsza. Źródło: NAC

Trójkąt Trzech Cesarzy w Mysłowicach zostanie w przyszłym roku zagospodarowany kosztem 1 mln zł. Zdecydowali o tym mieszkańcy, olbrzymią przewagą głosów popierając ten projekt w pierwszej edycji budżetu obywatelskiego w mieście.

Trójkąt Trzech Cesarzy to historyczne miejsce, położone u zbiegu Białej Przemszy i Czarnej Przemszy, gdzie w XIX i na początku XX wieku stykały się granice mocarstw - Austrii, Rosji i Prus. W 2004 r. postawiono tam obelisk upamiętniający przeszłość tego miejsca.

Jak poinformowała w czwartek rzeczniczka Urzędu Miasta w Mysłowicach Kamila Szal, w pierwszej edycji budżetu obywatelskiego swój głos na 24 zgłoszone projekty oddało 11 945 mysłowiczan, co dało frekwencję na poziomie 19,52 proc. Największą liczbę głosów – 2457 – zebrał projekt pn. „Utworzenie parku rekreacyjno-sportowego Promenada wraz z zagospodarowaniem Trójkąta Trzech Cesarzy i budową wieży widokowej”. Na kolejny pod względem wielkości poparcia - budowę skateparku i miasteczka rowerowego - zagłosowało 1086 osób.

"Nie będę ukrywał, że jestem pod wrażeniem frekwencji w pierwszej edycji naszego budżetu. Robiliśmy oczywiście pewne założenia, ale wynik przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. To też dla nas ważny sygnał, czego mieszkańcy od nas oczekują" – powiedział prezydent miasta Mysłowice Edward Lasok.

Ponieważ do dyspozycji mieszkańców był 1 mln zł, zwycięskie zadanie wyczerpało limit środków finansowych i będzie jedynym zrealizowanym w pierwszej edycji budżetu obywatelskiego.

Zadanie obejmuje wykonanie dokumentacji, remont schodów łączących ul. Powstańców z Promenadą, budowę oświetlenia, wytyczenie alejek, budowę placu zabaw oraz strefy gier i wypoczynkowej. Ponadto planuje się budowę schodów prowadzących w kierunku Przemszy, strefy piknikowej z altaną i kręgami ogniskowymi oraz drewnianej wieży widokowej, z której byłoby widać granice dawnych imperiów.

Trójkąt Trzech Cesarzy do zakończenia pierwszej wojny światowej był znany niemal w całej Europie. Przyjeżdżały tu wycieczki, po rzece pływały barki i parostatki, z których korzystali wycieczkowicze, tu mogli podziwiać wspaniałe widoki z wieży oraz robić zakupy w przygranicznych straganach. (PAP)

lun/ as/

Trójkąt Trzech Cesarzy

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL