Od soboty w ośrodku „Szklany Dom” w Ciekotach można oglądać wystawę komiksów kieleckich autorów. Towarzyszą jej specjalne plansze z pracami finalistek konkursu „Komiksowe prace”, inspirowanego prozą Stefana Żeromskiego. „YES'T prawie OK” to zbiór komiksu współczesnego, historycznego i społecznego, a przede wszystkim – autorów związanych z Kielcami, w których przez kilkanaście dni można było oglądać wystawę.
W podkieleckich Ciekotach będzie ona wystawiona do końca 2012 r. Znajdują się na niej prace m.in. Jerzego Ozgi (zdobył Grand Prix na XIV MFK za komiks „Moja Ziemia Obiecana", autor rysunków do „Quo vadis"), Sylwii Resteckiej (tworzącej komiks społeczny) i Janusza Ordona (jednego z rysowników animacji "Jeż Jerzy") oraz 12 innych rysowników i scenarzystów.
Już w 1859 r. komiks, a właściwie rysunkową opowieść w 32 obrazach „Historya Jedynaczka”, opublikował związany z Kielcami Franciszek Kostrzewski.
Specjalną częścią wystawy są prace laureatek konkursu „Komiksowe prace”, inspirowanego „Syzyfowymi pracami” Stefana Żeromskiego. Konkurs ośrodek w Ciekotach ogłosił we wrześniu. Autorzy nadesłali kilkadziesiąt prac rysowanych odręcznie i komputerowo. Najwyższe trzy miejsca zajęły kielczanki: Weronika Sroczyńska, Weronika Pacanowska i Milena Stępień, które jeszcze się uczą.
„Wiosną urządziliśmy warsztaty z rysowania komiksu dla młodzieży z terenu województwa świętokrzyskiego. Choć konkurs kierowany był do młodzieży z całej Polski, najwięcej prac nadesłali właśnie uczestnicy warsztatów" – wyjaśniła kierownik Centrum Edukacyjnego "Szklany Dom" Krystyna Nowakowska. Finałowe komiksowe „Syzyfowe prace” zostaną wydrukowane.
Ośrodek „Szklany Dom” w Ciekotach tworzą centrum edukacyjne i rekonstrukcja dawnego dworku szlacheckiego. Powstał on w miejscu domu, w którym Stefan Żeromski wychowywał się przez 12 lat. Znajduje się ono na Szlaku Literackim, wiodącym przez świętokrzyskie miejscowości mające związek z inspiracjami literackim, narodzinami lub pobytem w nich znanych polskich pisarzy. (PAP)
and/ gma/